Sólista a mozog OPEC, kolíska islamu, naväčší svetový producent ropy - a priateľ Ameriky. To je Saudská Arábia. Doteraz to bola relatívne stabilná kombinácia, ale keď sa Rijád podvolí nátlaku a dovolí ďalšie rozšírenie vplyvu USA, môže sa zrútiť jeho režim a s ním aj americké vojenské a ekonomické plány v regióne.
USA včera dosiahli v Rijáde úspech na diplomatickom poli - Saudská Arábia nasledovala Spojené arabské emiráty a prerušila styky s afganským hnutím Taliban. Ostal jediný diplomatický spojenec - Pakistan. Saudskoarabská vláda - z ktorej financií Taliban vyrástol - vyhlásila, že toto hnutie „očierňuje islam a povesť moslimov vo svete“. Čo sa týka vojenskej stránky, Washington tu musí preukázať skutočnú diplomatickú bravúrnosť, aby vymohol súhlas viesť útok na Afganistan priamo z amerických základní na saudskom území. Novovybudované centrum riadenia letov Prince Sultan neďaleko Rijádu je kľúčové. Odtiaľ chceli americkí generáli riadiť celú akciu a monitorovať vzdušný priestor v regióne. Odmietnutie môže zdržať vojenský útok na Afganistan o týždne.
Názory bežných Sauďanov sú jednoznačné. „Nemôžeme pomôcť Amerike zabíjať moslimov v Afganistane. Ľudí by to rozčarovalo a rozhnevalo,“ povedal pre Reuters Isám Háddad, poisťovací agent. „Pre nedostatok dôkazov o bin Ládinovi je veľmi ťažké súdiť ho,“ dodáva mechanik Usáma Sálih. Saudskej Arábii, ako aj piatim ďalším členom niekdajšej protiirackej koalície, hrozí aspoň také nebezpečenstvo ako Spojeným štátom. Medzi páchateľmi útoku je veľa saudských mien a najväčším odporcom saudského režimu a jeho politiky priateľskej voči USA je osobne bin Ládin. Prítomnosť amerických vojenských základní na Arabskom polostrove, kde stoja najposvätnejšie mestá islamu Mekka a Medina, poskytla bin Ládinovi zámienku pre rozpútanie „svätej vojny“. Rijád riskuje teroristické útoky, ale aj ľudové povstanie - bin Ládin sa už raz pokúsil dosadiť vládu, ktorá by sa americkému vplyvu postavila.
Strata vlastníka štrvrtiny celosvetových zásob ropy, od slova ktorého závisí rozhodovanie OPEC, by zamávala celou svetovou ekonomikou a najmä cenami ropy. „Splnením maximalistických požiadaviek (USA) vlády v zálive riskujú krvavý konflikt so svojimi občanmi,“ hovorí politický analytik Nájif Obíd zo Spojených arabských emirátov.“ Amerika je teraz ako ranený lev v púšti a chce od Arabov aby poľovali na duchov,“ dodáva. Spojené štáty si však uvedomujú, aké dôležité je udržať pokoj na arabskom polostrove. Armáda USA dostala nariadenie, aby boli všetky vojenské presuny v oblasti veľmi diskrétne a skryté očiam obyčajných ľudí. (kl)