EK totiž chce prijať takmer 790 ľudí, ale členské štáty jej chcú povoliť len 520.
K rozhodujúcemu súboju dôjde v pondelok na rokovaní ministrov financií EÚ v Bruseli, ktorí sa budú v druhom čítaní zaoberať návrhom budúcoročného rozpočtu EÚ.
Ako dnes informovala hovorkyňa EK pre rozpočtové otázky Elisabeth Wernerová, komisia je pripravená rokovať a obhajovať svoju požiadavku. Tých 788 postov, ktoré požadujeme, je absolútne kľúčových pre úspech rozšírenia, povedala.
Komisia už začiatkom tohto roka navrhla prijatie 788 úradníkov z nových štátov ako Slovensko, ČR alebo Poľsko a zapracovala túto požiadavku do návrhu rozpočtu EÚ na rok 2004.
Rada EÚ, teda členské štáty, však v prvom čítaní rozpočtu túto požiadavku okresali. Súhlasili len s prijatím všetkých požadovaných tlmočníkov a prekladateľov, ktorých bolo 248, a zvyšných 540 nelingvistických postov skrátili na polovicu na 272.
Európsky parlament ale v prvom čítaní rozpočtu podporil požiadavku EK za istých podmienok. Okrem iného žiadal, aby všetci noví úradníci boli z nových krajín a aby počet voľných miest v EK nepresahoval štyri percentá. Hovorkyňa EK je presvedčená, že komisia tieto podmienky spĺňa a v tomto zmysle poslala list europarlamentu.
Členské štáty medzitým v rámci príprav na pondelkové zasadnutie rokujú vo výbore stálych predstaviteľov (COREPER) o kompromisnom riešení. Podľa diplomatických zdrojov sú najnovšie ochotné prihodiť k 272 nelingvistickým úradníkom ďalších 150, čo by znamenalo, že z celkového požadovaného počtu 788 ľudí by komisia mohla na budúci rok prijať 670.
Počet nových euroúradníkov však nie je jedinou otvorenou otázkou rokovaní o rozpočte na rok 2004. Doriešiť treba tiež presné financovanie 200-miliónovej pomoci na obnovu Iraku, výdavky na spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku a poľnohospodárstvo.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel