Aké majú deti práva v oblasti výchovy a vzdelávania

Deti so zdravotným postihnutím môžu byť v niektorých prípadoch vychovávané rovnako ako zdravé deti, niekedy však potrebujú špeciálne individuálnu pomoc v inom prístupe, pomôckach či upravenom prostredí. Niektoré ju potrebujú kratší čas, iné dlhší.

PORADENSKÝ SERVIS

* Už v predškolskom veku možno s dieťaťom navštíviť špeciálno-pedagogickú poradňu. Niektoré sa orientujú len na jeden postih – sluchový, zrakový, telesný, mentálny, nájdu sa však aj také poradne, ktoré poskytujú poradenstvo pre kombinované poruchy alebo poradenstvo pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (poruchy učenia či správania).

* Ak dieťa so zdravotným postihnutím potrebuje intenzívnu dennodennú podporu, možno s ním navštíviť detské integračné centrum – dá sa navštevovať denne, ambulantne alebo formou krátkodobých pobytov. Centrum poskytuje podobne ako poradne odborné poradenstvo a diagnostiku, rehabilitačnú, psychologickú. Na Slovensku ich je však zatiaľ asi len desať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

ŠKOLSKÁ DOCHÁDZKA

* Je povinná pre všetkých, teda aj pre deti so zdravotným postihom. Rodičia majú právo si vybrať, či ich dieťa bude navštevovať špeciálne školy/škôlky, alebo špeciálne triedy v základnej škole/ škôlke, alebo bežnú triedu základnej školy.

* Ak uvažujete o integrácii, teda zaradení dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do bežnej základnej školy, poraďte sa najprv s odborníkom. V každom prípade sa tiež informujte na základnej škole, či sú ochotní, resp. schopní k dieťaťu pristupovať s ohľadom na jeho potreby. Ak nie, je možné, že nebude stíhať a jeho hendikep ešte viac vynikne.

* Nezabudnite, že základná škola, ktorá prijme žiaka so zdravotným či iným postihnutím, zaňho od januára dostane približne 2,5-krát viac peňazí ako za bežného žiaka, a ešte bude môcť mať menej žiakov v triede. Učiteľa teda síce stojí viac námahy venovať sa žiakovi s hendikepom, na druhej strane však má na to vytvorené podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

* Každý žiak integrovaný v základnej škole musí mať vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací plán. Ten je vypracovaný na určité obdobie a zahŕňa aj spoluprácu s rodinou. Vypracúva sa pre každé dieťa osobitne. Individuálny plán hovorí o tom, v akej oblasti sa treba žiakovi viac venovať, čo sa mu neznámkuje, či aké metódy by mal učiteľ pri jeho vzdelávaní použiť (nie je o skresávaní učebných osnov, pozn. red.).

* Naše zákony umožňujú deťom s ťažkým zdravotným postihnutím oslobodenie od povinnej školskej dochádzky. V poslednom čase takýto postup už však ministerstvo školstva neodporúča, pretože sa snaží všetky deti zaradiť do vyučovacieho procesu. Spôsobuje to problémy rodičom, ktorí doma opatrujú deti s ťažkým postihom (nemôžu sa hýbať ani rozprávať), a každý rok musia zháňať potvrdenia od škôl o absolvovaní dochádzky. Problémy im spôsobuje aj fakt, že niektoré školy deti s ťažkým hendikepom vôbec nechcú prijať, pretože pre ne nemajú vytvorené podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

PROFESIONÁLNA ORIENTÁCIA

* Predtým, ako začne žiak so zdravotným postihnutím uvažovať o svojom ďalšom profesionálnom uplatnení, je vhodné sa poradiť s výchovným poradcom v škole, ktorú navštevuje. Ten má prehľad o odboroch vhodných pre žiakov s určitým druhom postihnutia.

* Pre hendikepovaných žiakov existujú špeciálne stredné školy s celoslovenskou pôsobnosťou (žiak tam môže bývať v internáte), žiaci v nich sa väčšinou pripravujú na remeselné povolania, možno tu absolvovať aj nadstavbové štúdium.

* Zdravotne postihnutý žiak môže študovať aj na vysokej škole: čoraz viac ich otvára podporné centrá pre zdravotne postihnutých študentov, resp. majú aspoň koordinátora na prácu s postihnutými študentmi. Skontaktujte sa s nimi už počas štúdia na strednej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je integrácia

Integrácia nie je návrat detí so zdravotným a iným postihnutím do bežných tried základných škôl, ale proces tvorivého vzdelávania detí: vzdelávania iným spôsobom v bežnom prostredí, s podporou servisných profesionálnych služieb, ktoré dieťa potrebuje. Nie je to vyčlenenie dieťaťa z kolektívu triedy do špeciálne vyhradených priestorov, dieťaťu by mal špeciálny pedagóg pomôcť pri vyučovaní, najlepšie počas vyučovacej hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 169
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 572
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 565
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 870
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu