
FOTO – ARCHÍV SME
Náš právny systém ponúka zdravotne postihnutým deťom pomocnú ruku nielen pri výchove a vzdelávaní, ale aj v sociálnej oblasti. Na čo všetko máte nárok, ak sa vám narodí dieťa so zdravotným postihnutím alebo takýto hendikep získa v dôsledku choroby či úrazu?
SOCIÁLNE PORADENSTVO
* sociálni pracovníci vám poskytnú informácie o možnostiach riešenia vašej situácie, mali by vás usmerniť pri voľbe a uplatňovaní foriem sociálnej pomoci,
* nájdete ich na príslušnom oddelení samosprávneho kraja, v špecializovanej štátnej správe, na mestskom úrade alebo v niektorých mimovládnych organizáciách,
* o ich bezplatnú pomoc môžete požiadať kedykoľvek.
REHABILITÁCIE
* požiadajte vášho pediatra, aby vás zoznámil s pracoviskami včasnej diagnostiky a terapie. Všetky pokroky, ktoré dieťa dosiahne v rozvoji motorických schopností v prvých mesiacoch po narodení či po úraze, majú priaznivý účinok na jeho duševný rozvoj.
NÁHRADNÁ RODINNÁ STAROSTLIVOSŤ
* zdravotne postihnuté dieťa, o ktoré nemáte možnosť sa starať, môžete umiestniť do náhradnej rodinnej starostlivosti. Dieťa môžete umiestniť do detského domova či domova sociálnych služieb, prijateľnejšie a výhodnejšie pre neho by však bolo, ak by ste mu našli profesionálnu náhradnú rodinu či pestúna. Bude mať totiž individuálnu starostlivosť, nie „hromadnú“.
DOMOV PRE OSAMELÝCH RODIČOV
* poskytuje bývanie a poradenstvo pre osamelých rodičov či plnoletého rodiča so zdravotne postihnutým dieťaťom.
PREPRAVNÁ SLUŽBA
* jej cieľom je vhodne kompenzovať pohybovú schopnosť zdravotne postihnutých,
* táto forma pomoci sa poskytuje na základe posudku príslušného orgánu okresného úradu občanom, ktorí nie sú schopní premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy a železničnej dopravy (nie sú schopní nastupovať do nich, udržať sa v nich počas jazdy a vystupovať z nich porovnateľne ako zdraví ľudia).
DOMOVY SOCIÁLNYCH SLUŽIEB
* poskytujú služby pre zdravotne postihnutých od troch rokov do konca života,
* deti s telesným postihnutím v školskom veku majú vzdelávanie zabezpečené tým, že pri týchto domovoch sú základné a stredné školy,
* oproti tradičným domovom sociálnych služieb však existuje niekoľko vážnych výhrad: okrem odlúčenia od rodiny, ktoré hendikepované dieťa nesie veľmi ťažko a má veľký vplyv na jeho ďalší vývoj, je to aj slabšie vzdelávanie – v niektorých domovoch dokonca úplne chýba. (Pozri tiež monitoring.)
Základné pravidlo:
Nikto nepozná vaše dieťa lepšie ako vy, rodičia. Nebojte sa slobodne prejavovať svoje názory, opakovať úspechy, ktoré vaše dieťa dosiahlo, ako aj obavy a podozrenia, ktoré máte. Ak máte pocit, že niektorý odborník vaše pozorovania ignoruje, konzultujte svoje postrehy aj s iným odborníkom, aby ste sa uistili, že vaše dieťa vediete správnym spôsobom a v jeho rozvoji a výchove ste nič nezanedbali.
Kvalitné sociálne služby sú také, ktoré umožňujú zapojenia zdravotne postihnutých do riešenia vlastných problémov. Práve zdravotne postihnutí a ich rodičia totiž najlepšie poznajú svoje problémy a majú právo rozhodovať o vlastnom osude.