
Eva Šimečková s jedným zo svojich prekladov, pamäťami Alexandra Dubčeka. FOTO - ARCHÍV
lská učiteľka a prekladateľka, anglistka Eva Šimečková zomrela. Mala sedemdesiatdva rokov. Tieto slová Milana Šimečku sú aj na smútočnom oznámení.
V deň jej smrti bol práve štátny sviatok a Slovenská televízia vysielala dokument Dušana Hanáka o násilí bývalého režimu Papierové hlavy. V tom filme hovoria o svojej minulosti desiatky ľudí. O vysídľovaní, jáchymovských baniach, trestoch smrti, lágroch, väzeniach, výsluchoch. Ale aj o perzekúcii v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, ktorá už svoje obete nezabíjala, len im životy rozkladala po kúskoch.
V tom filme sa objaví aj Eva Šimečková. Nehovorí však o tom, čo sa stalo jej. O tom, že keď odmietla podpísať vyhlásenie proti Charte 77, okamžite ju vyhodili z fakulty, lebo katedra dlho striehla na túto príležitosť, keďže jej muž bol možno jediný medzinárodne známy disident na Slovensku. Ani o tom, čo pre ňu prednášanie na fakulte znamenalo a ako veľmi ju doživotný zákaz postihol. Nesťažuje sa, povie len jedinú vetu.
V prvých ponovembrových mesiacoch sa začali objavovať knihy, ktoré boli dovtedy na čiernej listine. Medzi prvými vyšla slávna prorocká utópia Georgea Orwella 1984 v preklade Evy Šimečkovej a s doslovom Milana Šimečku. Bola to vôbec prvá z najdôležitejších kníh, na ktoré študenti vtedy čakali. Orwella začala prekladať začiatkom osemdesiatych rokov, keď bol jej manžel v ruzynskom väzení. Preklad pripravovala pre mníchovské vydavateľstvo Index a tam vyšiel v orwellovskom roku 1984.
Eva Šimečková, než sa ocitla na čiernej listine, preložila do slovenčiny viacero významných diel anglosaskej literatúry. Medzi inými román Skupina Mary McCarthyovej či román Šťastný Jim od Kingsleyho Amisa. V polovici deväťdesiatych rokov potom vyšiel jej preklad Spisu od Timothyho Gartona Asha, jeho osobnej výpovede o policajnom režime vo východnom Nemecku. Knihy, pod ktorými sme našli jej meno, patrili k tým, čo si zapamätáme.
Posledná rozlúčka s Evou Šimečkovou bude v sobotu o dvanástej v bratislavskom krematóriu.