Únia nám blahobyt nedaruje

Blížiace sa členstvo v Európskej únii je pre mnohých obyvateľov pristupujúcich štátov totožné s automatickým rastom blahobytu. Údajným kľúčom na zblíženie životnej úrovne východnej a západnej Európy sú pritom štedré subvencie únie z fondov na podporu ...

Blížiace sa členstvo v Európskej únii je pre mnohých obyvateľov pristupujúcich štátov totožné s automatickým rastom blahobytu. Údajným kľúčom na zblíženie životnej úrovne východnej a západnej Európy sú pritom štedré subvencie únie z fondov na podporu ekonomicky zaostalých regiónov. Veď iba v rokoch 2004 až 2006 potečie z Bruselu do ôsmich bývalých socialistických štátov a nových euročlenov približne 21 miliárd štruktúrnych a kohéznych eur. Otázka však je, či tento subvenčný prílev povedie vskutku automaticky k zvyšovaniu blahobytu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívnym príkladom je Írsko. Pri vstupe do únie v roku 1973 dosahovali priemerné írske príjmy (merané podľa parity kúpnej sily) 73 percent europriemeru. Dnes sú o vyše 20 percent vyššie ako v únii. A počas týchto 30 rokov plynuli do Írska práve miliardy eurosubvencií, ktoré v každom prípade pomohli „keltskému tigrovi“ dosiahnuť súčasnú silu a prieraznosť.

Na druhej strane je Grécko. Sem takisto tiekli miliardy europomoci. Od vstupného roku 1981 požíva „večný peloponézsky pacient“ dodnes najštedrejšiu pomoc z európskych rozvojových fondov. Počas uplynulých vyše 20 rokov sa však rozdiel v príjmoch medzi Gréckom a celým euroklubom skoro vôbec nezmenšil - napriek gigantickým bruselským subvenciám.

Medzisúčet: Je zjavné, že pre zbližovanie blahobytu zaostalých a rozvinutých členov únie sú dôležité iné fakty než štátne subvencie. Pre ich ozrejmenie nám znovu najlepšie poslúži pohľad na Írsko a Grécko.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsať rokov po vstupe Írska do únie sa rozdiel v životnej úrovni vôbec nemenil. Až keď sa dublinskí politici rozhodli liberalizovať obchodný systém, znížiť daňové zaťaženie obyvateľov a podnikov, konsolidovať verejné financie a investovať peniaze do zlepšenia vzdelávacieho systému, dal sa zbližovací proces do pohybu. Aj v Grécku sa začala ako-tak rozbiehať konvergencia životnej úrovne iba v posledných rokoch - keď sa aténski politici rozhodli vstúpiť do menovej únie, a tým sa podrobili prísnym maastrichtským kritériám. Toto rozhodnutie malo za následok konsolidáciu verejných financií so všetkými priaznivými následkami.

V kocke: Kto čaká od bruselských subvencií zázrak bez toho, aby pohol prstom, čaká na euro-Godota. Nevyhnutnou podmienkou dlhodobého ekonomického rastu a zvyšovania životnej úrovne sú stabilita ekonomického systému, hospodárska politika napomáhajúca rýchlej reakcii trhových síl na zmeny domácich a zahraničných podnikateľských podmienok a dobre vyučení a pružne reagujúci pracujúci. Európske fondy na podporu zaostalých oblastí môžu byť dodatočným impulzom tak či onak dynamicky expandujúceho hospodárstva - pokiaľ dôjde k ich využitiu za príhodnej podnikateľskej klímy.

SkryťVypnúť reklamu

Za ňu sú však zodpovední politici na domácej, národnoštátnej a európskej scéne, ktorí majú v konečnom dôsledku v rukách páky na zvyšovanie blahobytu obyvateľstva. Oni držia v rukách kľúč pre rast životnej úrovne.

Autor: JÁN ŠALGOVIČ(Autor je publicistom a úradným prekladateľom, žije v Mníchove)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu