Hrôzy nebezpečnej hlúposti naozaj boli

Za socializmu sa v istom zmysle musel zamlčiavať aj holokaust: napríklad, nesmelo sa hovoriť o povojnovom antisemitizme u nás či o vytriezvení zachránených zo sna o spravodlivej socialistickej spoločnosti). Preto je dôležité, že v posledných rokoch vychád


foto


zajú svedectvá tých, čo prežili. O to viac, že svedkov je stále menej. Tohto typu je aj kniha Iboje Wandall-Holm Zbohom, storočie. Európsky román (Kalligram Bratislava 2003), ktorá vyšla najskôr v Dánsku a rýchlo sa stala bestsellerom. Autorka vzápätí pripravila i slovenskú verziu.

Wandall-Holm pochádza totiž zo Slovenska a po odchode do Dánska roku 1955 začala spolupracovať s tamojšími médiami, postupne sa stala spisovateľkou a prekladateľkou slovenskej, českej, maďarskej a poľskej poézie a prózy. Sama píše prózu i lyriku, spolupracuje s rozhlasom, píše reportáže a články o skúsenostiach, ktoré získala ako manželka diplomata.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podstatná časť jej života, natrvalo poznačená traumou holokaustu, je však zachytená v jej autobiografickom románe Zbohom, storočie. No aj keď autorka napísala svoje spomienky literárne kultivovaným štýlom, vžíva sa do psychológie postáv, má tu dosť lyrických a reflexívnych partií a dodržiava dobre premyslenú kompozíciu, predsa len by som jej dielo nenazval románom. Román je najmä fikcia a fabulácia, a tá autorovi dovoľuje všetko. Wandall-Holm však musela rešpektovať hlavne fakty a hoci jej kniha nie je mechanickým súpisom vlastných zážitkov, registruje najdôležitejšie udalosti a etapy života mladého, mimoriadne inteligentného dievčaťa, na ktoré hneď po maturite čakajú nedobrovoľné dobrodružstvá.

Wandall-Holm, sestra Dalmy Špitzerovej, vdovy po Jurajovi Špitzerovi, v prvej časti knihy rozpráva o svojej ranej mladosti i školských rokoch v Liptovskom Mikuláši. Už tu vidno, že ide o bytosť citovo založenú, milovníčku poézie, dievčatko, ktoré vníma poetickú nádheru tohto kraja; no ešte kým sa jej sklony k umeniu stihnú rozvinúť, už je tu ďalšia, úplne protikladná skúsenosť: rodičia v predtuche prichádzajúcich hrôz fašizmu odovzdajú dve svoje dcéry prevádzačovi cez maďarské hranice, aby sa dostali do bezpečnejšej Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Útek sa nedarí a autorka napínavo píše o jeho neuveriteľných peripetiách, o strachu, ale aj odvahe a dobrote cudzích ľudí pomôcť dvom bezbranným dievčinám, až sa všetko napokon skončí tým najhorším variantom: transportom do Osvienčimu.

Pitoreskné, meniace sa prostredie peštianskych bytov a úkrytov vystrieda monotónne krutá, desivá každodennosť koncentráku. Tu visí život každej väzenkyne stále na vlásku, zmizli všetky zábrany, ohľady, morálne zásady, zostáva len pud sebazáchovy, neraz zlyhávajúci aj u autorky, ktorá sa bráni „spredmetňovaniu“, a sú chvíle, keď sa jej „nechce ani plakať, ani smiať sa“. Aj z takéhoto časového odstupu je jej rozprávanie plastické, vykresľuje mnoho drásavých situácií, rozličné charaktery väzenkýň, gestá vzdoru i ponižovania a najmä schopnosť ľudí vydržať tie najneuveriteľnejšie muky.

SkryťVypnúť reklamu

Ani v poslednej kapitole, opisujúcej evakuáciu väzňov, sa autorka neuchyľuje k čisto dokumentárnym záznamom a spomienkovej chronológii, ale vyberá si typické epizódy. Svoje zážitky traktuje často aj s ironickým humorom (pokus ich záchrancov, ruských motocyklistov, inkasovať za pomoc sexuálnu odmenu). Dobre, že v závere knihy vysvetlila dôvod svojho vysťahovania, lebo ten ešte zvýrazňuje absurdnosť všetkých udalostí. V posudku ju totiž vyhlásili za „kozmopolitne sa obliekajúcu buržoáznu nacionalistku“, „možnú špiónku stýkajúcu sa s cudzojazyčnými osobami“. Jej kniha dokazuje hlavne nepamätníkom, že všetky tie hrôzy i takéto nebezpečné hlúposti naozaj existovali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu