V cieli bola až druhá, Francúz Michel Desjoyeaux na lodi PRB bol v cieli skôr o 24 hodín, jej zakotvenie však vyvolalo rovnako búrlivý ohlas. Na palube bola 24-ročná Britka Ellen McArthurová, prvá žena histórie, ktorá na jachte preplávala svet.
„Chcela som vyhrať, urobila som na trati pár chýb, ale keď človek má na výber toľko možností,“ boli prvé slová, ktoré sklamaným hlasom vychrlila na svojho priateľa Alana Gaultiera. Prvého človeka, ktorý po pristátí skočil na palubu. Opustiť loď bolo po vyše troch mesiacoch samoty (jachtár musí celú trať absolvovať bez cudzej pomoci) pre Angličanku veľmi ťažké. „Za ten čas si na loď zvyknete. Zžijete sa s ňou. KINGFISHER bol môj najlepší a jediný kamarát,“ vyznala sa najmladšia účastníčka pretekov, ktoré sa nepravidelne konajú od roku 1989. V cieli ju čakali novinári, rodina, priatelia i fanúšikovia. Všetci chceli vidieť vzrastom malú Angličanku, ktorá našla v sebe toľko odvahy a húževnatosti.
Ani rodáčka z Whatstandwellu z okolia Derbyshire sa pri brázdení oceánov nevyhla problémom. „Nedokážete si predstaviť, koľko ťažkých chvíľ musíte za ten čas prekonať. Slané oči počas búrok, totálnu únavu, pocit beznádeje, naučiť sa v rámci bezpečnej plavby spať len v dvadsaťminútových intervaloch. Ak vás búrka chytí, keď ste v prednej časti lode, máte do kabíny v tej chvíli milióny míľ ďaleko. Vietor vám bičuje vodu do tváre takou rýchlosťou, že nestíhate dýchať,“ vysvetľovala Ellen. Najťažšie chvíle od vyplávania na pretekoch okolo sveta (5. novembra) prežívala sympatická Angličanka v druhý februárový deň, keď jej KINGFISHER narazil do neidentifikovateľného ponoreného predmetu a poškodil loď v hodnote dva milióny libier natoľko, že Ellen mala dva dni plné ruky práce. Neprajníci tvrdili, že Angličanke už odzvonilo, tá sa však nevzdala a po opravách pokračovala v súťaži. Fyzicky vyšťavená, ale s takou vervou, že aj víťazný Francúz Desjoyeaux priznal, že na trati sledoval len dve veci: počasie a Ellen.
Vášeň k moriam zdedila McArthurová po starých rodičoch, ktorí mali vlastný čln. Také dobrodružné plavby ako ich vnučka však nikdy nepodnikli. Keď zobrala stará pani McArthurová vtedy osemročnú Ellen na prvú plavbu, netušila, že v nej prebudí lásku na celý život. Pre Ellen prestal existovať iný svet, po škole trávila všetok čas utiahnutá v knižnici, kde čítala všetky knihy voňajúce morom a dobrodružnými plavbami.
Na svoju prvú loďku si našetrila sčasti sama. Za tri roky z peňazí, ktoré jej rodičia dávali na školské obedy. Na nej potom brázdila vody okolo Veľkej Británie. Poriadnu jachtu si dovoliť nemohla, no nevzdávala sa. Neskôr napísala 2500 listov firmám so žiadosťou o finančnú podporu. Dvaja odpísali a tak Ellen so súhlasom rodičov odcestovala do Francúzska, kde si kúpila menšiu jachtu LE POISSON. Na nej sa ako 18-ročná zúčastnila na pretekoch krížom cez Atlantický oceán. Štyritisíc míľ zvládla za 33 dní a doma ju vyhlásili za juniorskú jachtárku roka.
To už v sebe živila sen o oboplávaní sveta, ktorý silou vôle dokázala naplniť. „Vendee Globe (oficiálny názov pretekov okolo sveta, pozn. red.) bolo to najkrajšie dobrodružstvo, aké som v živote zažila. Ťažké, ale nádherné. Je to niečo, čoho sa nikdy nedokážem vzdať,“ vyznala sa zo svojej vášne pre francúzsku televíziu McArthurová. Aj preto dnes žije v anglickom Yarmouthe, kde si s Markom Turnerom otvorila firmu s názvom Offshore Challenges, prosperujúcej z prenajímania jácht.
RASTISLAV HRÍBIK