Keď na atletickej olympijskej premiére žien roku 1928 v Amsterdame dobehli do cieľa bežkyne na 800 m a takmer do jednej skolabovali, svet sa zhrozil. Krajšej polovičke ľudstva vraj svedčia výlučne pekné športy - kratšie behy, skoky, ľahšie hody, tenis, gymnastika, krasokorčuľovanie, jazda na koni. Dnes je osemstovka, mimochodom do programu OH ju zaradili znovu až roku 1960 v Ríme, pre mužov i ženy klasickou strednou traťou, ktorá má bližšie k šprintu než k vytrvalosti. Nežné pohlavie behá maratóny na úrovni výkonov z čias Zátopka, skúša extrémne trate na sto kilometrov, v Sydney súťažili ženy v triatlone.
Niekomu feministická expanzia prekáža, iný ju obdivuje. Ženy hrajú oficiálne takmer každý kolektívny šport, pravda, nepočuli sme zatiaľ o rugbistkách a hráčkach amerického futbalu. Či je gustiózny pohľad na boxerky, zápasníčky, vzpieračky vyšších hmotnostných kategórií, nechajme na individuálny vkus. Isté je, že slovenská vzpieračská olympionička (hmotnosť do 56 kg) Dagmar Daneková alebo naša sedemnásťročná kladivárska nádej Martina Danišová sú fešné dievčiny.
Zakladateľ moderného olympizmu barón Pierre de Coubertin bol skôr nepriateľom vstupu žien na štadión prvej športovej slávnosti sveta. Držal sa antiky. V olympijskej kronike ale poznáme prvú víťazku už z roku 1900 z Paríža. V akom odvetví, by bolo ťažkou hádankou aj pre vedomostnú súťaž pre najnáročnejších. Bola to totiž Margaret Abbotová v golfe, športe veľkopánskom, a nie „veľkodámskom“.
Prvou dámou, podľa všetkých kritérií, vzhľadu, inteligencie, rozhľadu i odvahy, ktorá sa presadila v klasicky extrémnom športe medzi mužmi, bola poľská horolezkyňa Wanda Rutkiewiczová. Prvou ženou, ktorá vystúpila na tretí pól sveta, najvyšší vrch zemegule Mount Everest bola síce 16. mája 1975 drobná Japonka Junka Tabeiová, ale Rutkiewiczová stála na vrchole najmenej ôsmich osemtisícoviek, z toho sa na Gašembrun III „vyšplhala“ prvovýstupom, na Čcho-Oju a Annapurnu sólovým spôsobom. Pani Wanda chcela zdolať všetkých štrnásť himalájskych velikánov (nad 8000 m), čo sa podarilo iba Talianovi Reynholdovi Messnerovi a Rutkiewiczovej krajanovi Jerzymu Kukuczkovi (prvým Poliakom na najvyššom bode sveta však bola Rutkiewiczová v roku 1978). Zmienku o „najmenej“ ôsmich osemtisícovkách sme uviedli preto, že hrdinku našich tatranských susedov videli naposledy roku 1992 vo výške 8200 m pri pokuse zdolať Káčendžungu. Či sa na ňu dostala, alebo nie, nevie nikto. Dnes by sa Rutkiewiczová, ktorá roku 1986 vystúpila na K2 (druhá najvyššia hora planéty) s pomocou barlí a so zlomenou nohou (!), dožila päťdesiatich ôsmich rokov.
V týchto dňoch hneď tri ženy mocne zasiahli do mužských domén v extrémnych športoch. Nemka Jutta Kleinschmidtová vyhrala automobilovú rely Paríž - Dakar, Nórka Liv Arnesenová s Američankou Ann Bancroftovou pokorili južný pól a Britka Ellen McArthurová oboplávala na jachte zemeguľu. Práve o nich je táto strana.
PETER FUKATSCH