
Ozbrojený britský policajt hliadkuje pred budovou amerického veľvyslanectva na námestí Grosvenor v Londýne. FOTO – TASR/AP
Adresa amerického prezidenta je od včerajšieho večera prechodne na tri dni Buckinghamský palác. Tu sa ubytoval v apartmáne na pozvanie britskej kráľovnej Alžbety II.
Cenu bezpečnostných opatrení v strede Londýna vyčíslil slávny Scotland Yard na päť miliónov libier, v uliciach bolo 14-tisíc osôb. Pred Buckinghamským palácom polícia rozmiestnila betónové zátarasy.
Mesto sa chystá na veľké protesty proti americkému prezidentovi. Prieskum verejnej mienky v denníku Guardian však ukázal, že mierna väčšina ľudí návštevu Busha podporuje. Jeho štvordňový pobyt v Británii sa tak nemusí stať pohromou pre jeho aj Blairov imidž, ako mnohí predpovedali. Veľa bude záležať aj na tom, ako zvládne polícia protesty a či niektorí radikálni demonštranti neprejdú k násilným akciám.
Návšteva potvrdzuje mimoriadne vzťahy medzi britským premiérom Tonym Blairom a americkým prezidentom. Dá sa očakávať, že bude aj Bushovým výrazom vďaky za podporu, ktorú u Blaira mal počas všetkých kľúčových okamihov od 11. septembra 2001.
Hovoriť spolu budú najmä o tom, ako ďalej postupovať v Iraku – pri odovzdávaní moci, ale aj vojensky.
Z Washingtonu prichádzajú signály, že Bushov tím chce z Iraku odísť tak, aby nekomplikovali prezidentovi predvolebnú kampaň na jeseň budúceho roku. Británia predstaví americkej strane pravdepodobne zámer zaangažovať výraznejšie do obnovy Iraku menšinových Sunnitov.
Britský premiér zrejme Bushovi pripomenie, že sa musí ďalej venovať Blízkemu východu – téme, ktorej sa americký prezident zo začiatku vyhýbal.
Bushovým „darčekom“ pre Blaira pravdepodobne bude, že v Británii oznámi zrušenie 30-percentných ciel pre výrobky z ocele. Toto opatrenie zaviedol v marci 2002, ale Svetová obchodná organizácia minulý týždeň potvrdila, že USA porušujú pravidlá svetového obchodu.
Od Blaira sa očakáva, že sa Busha spýta aj na väzňov z Guantanáma, kde je v zajatí 10 Britov.
MAREK CHORVATOVIČ
PROGRAM Streda – Stretnutie so zástupcami parlamentných strán Michaelom Howardom (konzervatívci) a Charlesom Kennedym (liberálni demokrati), príhovor o transatlantických vzťahoch a stretnutie s rodinami obetí 11. septembra. Večer navštívi banket, ktorý organizuje kráľovná.
Štvrtok – Stretnutie s vojakmi, ktorí bojovali v Afganistane a Iraku, rokovania s Tonym Blairom a slávnostná večera podávaná v rezidencii amerického veľvyslanca.
Piatok – Návšteva volebného okrsku Tonyho Blaira v severnom Anglicku, kde má naplánované stretnutie s obyvateľmi, odlet do Spojených štátov. (r)