
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
tiky je BRANISLAV ZVARA (42).
Čo hovoríte na obvinenia redaktora Ivana Bradu, že jeho príspevky boli cenzurované?
„Nastalo nedorozumenie v tom, čo je redigovanie a čo je cenzúra. Mladý redaktor, ktorý nemá skúsenosti s cenzúrou a nevie, čo to je, podľahol pocitu, že musí dať informáciu, že jedna strana má určite pravdu. Nenechal si vyhovoriť, že na verejnoprávnej obrazovke nemôže odznieť názor, ak nemám jednoznačné dôkazy alebo ak nemám tvrdenia overené minimálne z dvoch zdrojov. Jednoznačne trvám na zásade, že názor si má utvoriť divák na základe overených, pravdivých, serióznych informácií sám. Pri zachovaní princípu, že v prípade kontroverznej situácie dostanú rovnaký a zodpovedajúci priestor obidve (prípadne všetky) strany zúčastnené na spore.“
Prečo redaktor Ivan Brada po tomto incidente prestal robiť zdravotnícke témy?
„Prestal ich robiť až potom, keď pri sťažnosti obišiel vedenie, čím porušil pracovnú zmluvu a opäť aj Chartu spravodajstva a publicistiky. Šiel sa sťažovať na licenčnú radu a komunikoval s médiami o probléme, ktorý sme si mali prediskutovať najprv na televíznej pôde. Tým poškodil meno STV ako inštitúcie. Poškodil všetkých kolegov, ktorí tu tvrdo pracujú. Redaktorov postavil do pozície ľudí, ktorí sa sklonili pred nejakou cenzúrou. Postavil sa do úlohy jedného statočného redaktora. O zachovaní nestrannosti a vyváženosti som s ním diskutoval v prípade všetkých, opakujem ešte raz, všetkých príspevkov k danej téme a týka sa to aj inkriminovaného materiálu, kde výpoveď exministra Romana Kováča vo vysielaní zaznela. Vyjadrenia v tom materiáli boli totiž dve. Nastrihnuté po sebe. Až potom bola pre vyváženosť celého materiálu druhá vypustená. Okrem toho sme odvysielali všetky materiály redaktora, o ktorých vedenie vedelo, že boli vyrobené.“
Zostáva redaktor v spravodajstve?
„Kým sa prípad nedorieši, áno. Hoci nastali isté posuny, o ktorých sa však nedá hovoriť verejne. Najskôr si to musíme prediskutovať na pôde STV. To je totiž jediný správny postup, ktorý mal rešpektovať aj redaktor Brada. My skríženie názorov vyžadujeme. O témach, reportážach, správach diskutujeme.“
Bude robiť aj zdravotníctvo?
„Prečo nie. No hovorím otvorene, stratil dôveru vedenia, a podľa toho budeme k nemu a k jeho práci pristupovať.“
Kto riadi spravodajstvo – vy či Rybníček?
„Ústredný riaditeľ plní zároveň funkciu šéfredaktora. Každý deň presne vie, čo pripravujeme, čo je top témou dňa, ako je koncipovaný scenár. Dôležité finančné, personálne a koncepčné otázky riešime spoločne alebo na pôde krízového manažmentu. Na mne je agenda a každodenný chod redakcie.“
Môžete jednoznačne vylúčiť cenzúru v spravodajstve?
„Viac ako jednoznačne, ak sa to dá. Mám niekoľko nemenných zásad a pri akýchkoľvek náznakoch cenzúry budem protestovať medzi prvými. Jedno je tvrdá, profesionálna práca s ľuďmi a druhé manipulovanie a to, na čo ste sa spýtali. Nie je nič ľahšie, ako podať výpoveď. V takých podmienkach by som nezostal dlhšie ani o deň.“
Nezasahuje Rybníček do obsahovej stránky spravodajstva?
„Nie. Prečo by to mal robiť? Je manažér s projektom a víziou. Prečo by ničil to, čo chce postaviť – serióznu verejnoprávnu televíziu.“ (hr)