
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
SLOVENSKÁ ĽUPČA – Do Ľupčianskeho hradu v Slovenskej Ľupči, ktorý pred rokom kúpila horehronská spoločnosť Podbrezovské železiarne od štátu, zatiaľ železiari investovali takmer 10 miliónov korún. Povedal to personálny riaditeľ železiarní Marián Zima.
Hrad je zapísaný v katastri nehnuteľností, pozemky sú vysporiadané a 21 miliónov železiari štátu uhradili. Keďže železiarne mienia v budúcnosti hrad využívať aj na komerčné účely, zaplatili štátu o 10 miliónov viac.
Jediná prosperujúca fabrika v horehronskej hladovej doline po najväčšom golfovom ihrisku na Slovensku teda vlastní a opravuje aj stredoveký hrad, do ktorého podľa vyhlásenia generálneho riaditeľa Vladimíra Sotáka chce železiarska fabrika investovať počas 10 rokov najmenej 100 miliónov korún, nevylúčil však ani väčšie investície.
„Mienime urobiť viac ako štát,“ povedal v súvislosti so záchranou jedného z najhodnotnejších hradov na Slovensku Zima. V areáli hradu by mala v dlhodobejšom výhľade byť stála expozícia, galéria, v najstaršej časti hradu koncertná sála.
Podľa Zimu je primárnym dôvodom kúpy hradu záchrana chátrajúcej kultúrnej pamiatky, ale pripustil, že hrad zapadá aj do dlhodobej vízie železiarov o turizme na Horehroní. Zima aj napriek plánovaným komerčným aktivitám v Ľupčianskom hrade tvrdí, že vedenie železiarní s návratnosťou investície nepočíta.
Ľupčiansky hrad chcela získať pred niekoľkými rokmi aj obec, štát však nemal záujem hrad predať Slovenskej Ľupči za symbolickú korunu. Ďalšie projekty sa snažili predložiť rôzne eseročky, ale záujem o využívanie hradu mali aj herci Adamovič a Palúch.
Posledná skutočná majiteľka hradu arcivojvodkyňa Gizela ho v 19. storočí darovala monarchii a po vzniku republiky prešlo vlastníctvo na štát. V hrade boli po vojne umiestnení učni železiarní, grécke deti, koncom 50. rokov sa do hradu nasťahovali rehoľné sestry a po revolúcii slúžil ako bohoslovecký seminár.