
FOTO – ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Vysokoškoláci by mali platiť za štúdium už od septembra 2004. Poplatky budú od 3500 do 21-tisíc korún ročne, teda v rozpätí 5 až 30 percent ročných nákladov na štúdium. O výške poplatkov rozhodnú vysoké školy podľa typu študijných odborov. Vláda sa bude návrhom zákona zaoberať v decembri, parlament v januári.
Ministri školstva a financií Martin Fronc a Ivan Mikloš tvrdia, že nový systém zlepší kvalitu štúdia a do piatich rokov má umožniť študovať všetkým, ktorí prejavia záujem. Podľa Mikloša dnes nemôže pre slabú kapacitu vysokých škôl študovať až polovica záujemcov. Návrh počíta s novou kombináciou štipendií a študentských pôžičiek.
Každý študent vrátane externistov a zahraničných študentov bude môcť získať pôžičky s výhodným úrokom počas 10 rokov, takže môže vyštudovať dve vysoké školy za sebou. Úroky z tejto štátnej pôžičky by mali byť po vstupe do Európskej únie nižšie ako dnešné rozpätie 4,7 až 5,7 percenta.
Tí, ktorí po skončení štúdia nebudú mať príjem vyšší ako minimálnu mzdu, nebudú musieť splácať pôžičky, kým sa ich príjem nezvýši. Iní budú môcť pôžičku splácať už ako študenti a bude ju možné splatiť aj naraz.
Za absolventov, ktorí sa zamestnajú vo verejnom sektore, ako napríklad učitelia základných a stredných škôl, bude platiť pôžičky štát.
Tí, ktorí neskončia štúdium v normálnom termíne, budú musieť platiť poplatky vo výške 50 percent z ročných nákladov na štúdium.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay považuje návrh poplatkov za kompromis. Rektori totiž žiadali, aby napríklad za technické odbory, o ktoré je čoraz menší záujem, neplatili študenti poplatky vôbec. (ts)
Čo sa ešte zmení vo vysokom školstve
* Poplatky za štúdium zmenia aj systém sociálnych štipendií pre denných študentov. Oproti dnešku sa zvýši až o 3-tisíc korún na úroveň 1,2-násobku životného minima, teda maximálne 5050 korún. Minister školstva Martin Fronc predpokladá v novom modeli priemernú výšku štipendií okolo 2-tisíc korún pre asi 30-tisíc študentov. Oproti dnešným 200 miliónom, ktoré dáva štát na sociálne štipendiá, sa počíta s nárastom na 700 miliónov. Rozdiel 500 miliónov sa bude kryť z dotácií, ktoré v súčasnosti dostávajú vysokoškolské internáty. Tie by sa podľa ministrov Fronca a Ivana Mikloša mali prispôsobiť novému systému, keď si ich služby budú platiť študenti a internáty o ne budú musieť súťažiť kvalitnou ponukou.
* Zavedú sa aj prospechové štipendiá, ktoré sa budú udeľovať bez ohľadu na príjem študenta.
* Od 1. septembra 2004 sa zavedie čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
* O študentské pôžičky sa budú môcť uchádzať všetci študenti, zvýšia sa sociálne štipendiá.
* Študijné odbory sa budú deliť na tri kategórie. Tie najatraktívnejšie budú mať najvyššie poplatky.
* Menej zaujímavé odbory, ale ktoré štát považuje za dôležité, dostanú z rozpočtu viac peňazí.
* Internáty už nedostanú štátnu dotáciu, zvýši sa teda cena ubytovania.
* Zlepší sa odmeňovanie vysokoškolských pedagógov. (ts)