Brusel 18. novembra (TASR) Bez väčšieho pokroku pokračovala dnes v Bruseli medzivládna konferencia o európskej ústave. Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana je z dnešnej schôdzky najdôležitejšie ubezpečenie talianskeho predsedníctva, že niekoľko dní pred ministerským konkláve v Neapole (28.-29. novembra) predloží Taliansko kompromisný návrh ústavy.
"Ak budeme mať kompromisný text pred konkláve, myslím, že tam by už malo dôjsť k zásadnému pokroku," povedal Kukan novinárom. V Neapole by sa už mala konať konkrétna diskusia, ktorá bude veci posúvať dopredu, a "nie hovoriť o nich dookola, ako to bolo doteraz".
Kukan stále verí, že ústavu sa podarí dohodnúť v plánovanom čase, teda na decembrovom summite v Bruseli. Tragédiou by však nebolo ani to, keby sa rokovania natiahli do budúceho roka.
"Máme ešte možnosť povedzme na šesť týždňov sa presunúť do budúceho roku, ale nie viac, pretože na technické úpravy a technické spracovanie zmluvy treba tri mesiace a keď si zoberieme termín vstupu (nových členov do EÚ) a volieb do Európskeho parlamentu, tak treba ukončiť rokovania do polovice februára," vysvetlil.
Podľa Kukana by však nebolo dobre, keby sa rokovania predlžovali. "Bolo by dobre, keby to skončilo tento rok, ale tak, aby všetci boli spokojní," zdôraznil minister.
Dnešné rokovania MVK sa týkali funkcie a postavenia európskeho ministra zahraničných vecí a budúcej revízie ústavy EÚ. Ani v jednej otázke nie je podľa Kukana zatiaľ dohoda.
Talianske predsedníctvo predložilo text, v ktorom upresňuje postavenie ministra, jeho vzťah k členským štátom a Európskej komisii, ktorej má byť podpredsedom. Slovensko podľa Kukana s navrhovaným textom súhlasí. "Vieme si ale predstaviť veľmi tvrdo to presadzujú Briti aby sa tento post nenazýval ministrom, ale skôr nejaký predstaviteľ pre zahraničné záležitosti," povedal Kukan.
Čo sa týka revízie ústavnej zmluvy, Slovensko presadzuje, aby zmeny museli odsúhlasiť národné parlamenty jednotlivých štátov. Dnes musí revízie zmlúv EÚ schváliť jednomyseľne Európska rada (lídri členských štátov) a ratifikovať všetky členské krajiny. Navrhovaný jednoduchší systém by mohol spočívať v tom, že by zmeny jednomyseľne schválila Európska rada a nebola by potrebná ratifikácia, alebo že by v Európskej rade stačila kvalifikovaná väčšina, ale zmeny by museli prejsť ratifikáciou.
Podľa diplomatov však takéto zjednodušenie podporujú v podstate len Belgicko a Francúzsko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam