Bratislava 18. novembra (TASR) - Slovensko musí zharmonizovať vlastnú energetickú legislatívu s novými smernicami EÚ o liberalizáci energetických trhov ešte pred vstupom do únie.
Krajiny únie, ale aj vstupujúce krajiny v súčasnosti implementujú nové energetické smernice spoločenstva do svojich právnych noriem, pričom sa zápasia s rozličnými prekážkami. Uviedli to dnes najvyšší predstavitelia regulačných orgánov Slovenska, Maďarska, Poľska a Českej republiky na medzinárodnej konferencii o praktických skúsenostiach krajín V4 pri prechode na liberalizovaný trh s energiou, ktorú dnes organizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora.
Trhy s energiami sa podľa nových smerníc EÚ majú otvárať pre odberateľov, okrem domácností, od druhej polovice budúceho roku, pričom si každý odberateľ bude môcť vybrať dodávateľa energií. Domácnosti budú mať takúto možnosť až od druhej polovice roku 2007. Smernice EÚ vstúpia do platnosti už v polovici budúceho roka.
Ako na konferencii uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR Ján Matuský, v súčasnosti sa požiadavky smerníc implementujú do návrhu novely o regulácii sieťových odvetví a návrhu nového energetického zákona, ktoré by mali vstúpiť do platnosti ešte pred vstupom do EÚ. "Slovensko pri harmonizácii musí ešte veľa vecí pripraviť, ale v tomto smere som optimista" povedal Matuský. Časť opatrení, ktoré je potrebné uskutočniť podľa európskej legislatívy, SR realizovala už v minulosti. Je už zriadený regulačný úrad, či oddelenie činností pri výrobe, distribúcie a prenose energií. Matuský ďalej konštatoval, že v budúcnosti bude potrebná legislatívna úprava, týkajúca sa podnikania v energetike, avšak principiálne veci sú už zrealizované. Taktiež je nutné oddeliť právne regulované a neregulované aktivity energetických podnikov, vytvoriť funkčný trh s operátorom trhu, čiže zúčtovateľom odchýlok. Medzi prechodné problémy zaradil Matuský aj vyriešenie uviaznutých nákladov v Slovenských elektrárňach, riešenie dlhodobých zmlúv o odbere elektrickej energie a riešenie zmlúv take or pay, ktoré sa týkajú zemného plynu. Podľa týchto zmlúv je totiž SPP povinný za plyn zaplatiť ruskému dodávateľovi bez ohľadu na to, či plyn skutočne odoberie.
Maďarsko má v platnosti nový zákon o elektroenergetike od začiatku tohto roka. Harmonizáciu bude riešiť prostredníctvom nových vyhlášok. Platné vyhlášky sa týkajú napríklad problémov oprávnených nákladov, riadenia uviaznutých nákladov, cezhraničného obchodovania s energiami. Maďarská strana však musí vyriešiť dlhodobé zmluvy v obchode s energiami. V MR už funguje operátor trhu, ale problémom je nízko stanovená cena pri bilancovaní odchýlok. Dovoz elektriny predstavuje v tejto krajine zhruba 20 % spotreby elektriny na celom území.
Predstaviteľ poľskej strany uviedol, že liberalizácia cien sa v minulosti stretla s odporom odborov a rôznych záujmových skupín. V súčasnosti je Poľsko otvorené pre udeľovanie licencií na obchod s elektrinou. Má však tiež problémy s dlhodobými zmluvami na odber elektrickej energie.
Podľa predsedu českého regulačného úradu Pavla Brychtu je najproblémovejšou oblasťou odbor teplárenstva. V ČR sa majú taktiež schvaľovať nový energetický zákon, pričom zákon o obnoviteľných zdrojoch vláda už schválila a v súčasnosti je v parlamente na pripomienkovom konaní. Problémom v ČR bude oddeliť prepravu plynu a obchodovanie s plynom. Taktiež existujú problémové zmluvy take or pay.