Prvou výstrahou, že sa niečo deje, je kolísavý tón sirén

BRATISLAVA – Pri chemickom útoku, prípadne útoku biologickými zbraňami, by prvým krokom civilnej obrany bolo zapnutie sirén. Ich kolísavý tón by bol všeobecnou výstrahou, že sa čosi deje. CO dostane prvé upozornenie od ministerstva obrany, ak naprí

BRATISLAVA – Pri chemickom útoku, prípadne útoku biologickými zbraňami, by prvým krokom civilnej obrany bolo zapnutie sirén. Ich kolísavý tón by bol všeobecnou výstrahou, že sa čosi deje. CO dostane prvé upozornenie od ministerstva obrany, ak napríklad protivzdušná obrana zistí nebezpečenstvo.

Každý občan by mal vedieť, že si má pustiť rádio alebo televíziu, kde dostane prvé pokyny, čo ďalej. „Pri chemickom poplachu má obyčajne zostať v byte, uzatvoriť priestory, nevychádzať von a čakať na ďalšie pokyny z rádia či televízie,“ povedal Milan Dudáš, riaditeľ odboru ochrany obyvateľstva Úradu civilnej ochrany. Ďalší postup by záležal na druhu a množstve použitej otravnej látky, ale napríklad i na sile vetra. Civilná ochrana sa spolieha skôr na evakuáciu a použitie individuálnej ochrany (rúšky, masky, respirátory), než na kryty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na zistenie druhu a koncentrácie jedu má civilná obrana tri špeciálne jednotky (chemické laboratóriá) v Nitre, Slovenskej Ľupči a v Jasove. Prieskum by urobili priamo na mieste. „Sú dobre vybavení,“ tvrdí Dudáš. Chemici sú prihlásení i do síl EÚ.

Podľa rozsahu útoku by starostovia alebo prednostovia okresov či dokonca krajov dostali pokyny, čo majú s ľuďmi robiť. Ak by bolo nutné miesto opustiť, každá obec má vlastnú evakuačnú komisiu, prostriedky sú však zabezpečované centrálne.

„Možno by stačilo dve-tri hodiny zostať v bytoch. Najkrajnejšie riešenie je, že by sa vydali ochranné masky.“ Vydávanie masiek je najzložitejšie, a o to je neočakávaný útok nebezpečnejší. „Ak by napätie stúpalo a teroristi vo svete podnikli ďalšie kroky, možno by Rada obrany štátu rozhodla, že vydá masky dopredu.“

SkryťVypnúť reklamu

Aktívne sa proti chemikáliám v ovzduší nedá bojovať, čaká sa, kým sa ich vzduch zriedi. Po útoku sa robia odmorovacie práce.

Záchranné brigády z Malaciek, zo Žiliny a z Humenného by postrekovacími strojmi odmorovali cesty i budovy. Mobilizujú sa i vhodné prostriedky z hospodárstva.

Pri biologickom útoku sa postupuje zhruba ako pri nákaze slintačky a krívačky alebo ako pri vypuknutí moru. Priestor sa hermeticky uzavrie a začne sa karanténny režim, dezinfekcia a podobne. Najvážnejšie chorí idú do vytypovanej nemocnice. Jednotkami civilnej ochrany sa stávajú i hygienici.

Keďže vojenské protichemické jednotky sú prapôvodne určené na pôsobenie v prípadnom ozbrojenom konflikte, pri teroristickom útoku by podľa Jozefa Šima z tlačového oddelenia ministerstva obrany zasahovali až na požiadanie Útvaru civilnej obrany. Ako by v takej situácii pôsobili, sme sa z ministerstva nedozvedeli. Vysvetlenie znelo: „Nechceme rozširovať vojnovú hystériu.“ Napríklad tlač vo Švajčiarsku, na rozdiel od slovenskej, vraj žiadne „hrôzostrašné scenáre“ nepublikuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Pochopiteľne, žiadali by sme o pomoc i vojenské protichemické jednotky,“ povedal Dudáš, „máme s nimi dohodu. Armáda sa má podieľať i na riešení mierových mimoriadnych situácií.“ (fw)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu