„Koľko sa do nich zmestí pohonných hmôt? A chemikálií? Je ťažké naučiť sa ich riadiť? Akú dosahujú rýchlosť?“ Obyčajne vyzerajúci muž sa na malé floridské letisko Belle Glade chodil na tieto veci pýtať asi sedem mesiacov.
Často tam chodili aj iní muži s arabským výzorom. Zamestnancov sa pýtali na všetky detaily ovládania práškovacích lietadiel. Stroje si fotografovali znútra, vnútorné vybavenie si nahrávali na videokameru.
Po útoku teroristov zamestnanci letiska muža identifikovali – bol to Mohammed Atta, ktorý pravdepodobne naviedol unesené lietadlo na budovu WTC. „Pripravovali sa aj na takýto druh operácie,“ uviedol vládny zdroj pre Washingtom Post.
Práškovacie lietadlá sú teraz v USA považované „za vážne nebezpečenstvo“ a nemôžu lietať. Zákaz platí od 16. septembra.
Lietadlá, ktoré používajú v Spojených štátoch tisícky farmárov, by mohli teroristi zneužiť na rozprášenie chemických a biologických zbraní. „Niektoré lietadlá majú nádrže na 2250 litrov chemikálií a 1000 litrov pohonných hmôt. Už len to je hotová bomba,“ hovorí majiteľ práškovacieho lietadla Willie Lee. V posledných týždňoch podľa dostupných informácií žiadnemu farmárovi nezmizlo ani lietadlo, ani chemikálie.
Nielen Attove aktivity svedčia o tom, že sa teroristi snažili zneužiť práškovacie lietadlá. FBI v Minnesote minulý mesiac zatkla Zacariasa Moussaaouia pre podozrenie, že falšoval pas. Našli sa uňho tiež manuály na ovládanie práškovacích lietadiel. Aj tento muž patrí medzi tých, ktorí navštevovali letecké kurzy a nezaujímali sa o pristávacie manévre. (mch)