Britský film Dohola? nepotreboval triky, výbuchy, historické kostýmy ani davy štatistov. Jeho režisér nemal ambíciu objaviteľa, ale iba služobníka príbehu, ktorý sa spolieha na skvelých hercov. Ale film predovšetkým stojí na scenári. Na dare spojiť univerzálnu sociálnu a vzťahovú tému s jedinečnou situáciou. Na umení rozosmiať diváka spolu s hrdinami, ktorým pritom smrť stojí za chrbtom. A teda aj na schopnosti rozplakať, aj keď bez podpornej paľby z kanónov sentimentu. Toto všetko vynikajúco spísal Brit Simon Beaufoy, mimochodom, tiež autor scenára snímky Do naha!
Triezvy prístup dovolí filmu Dohola?, aby motívy melodramaticky zrecyklované - rakovina, lesbický vzťah, vzdorná láska detí zo znepriatelených rodov - pôsobili novo a normálne, až sa tají dych. Model je jednoduchý: žena, ktorá umiera, jej manžel, ktorému utiekla s jeho vlastnou modelkou - svojou terajšou družkou, a syn. Všetkých štyroch spája kadernícka brandža, ktorej pred rokmi kraľovali, a v ich bydlisku sa koná národná súťaž v tejto profesii a tá má štyri kolá.
V druhom pláne hrá dôležitú úlohu ono mestečko - ospalý zapadákov, kde starosta radí miestnym novinárom slovami „explózia sa píše s x“ a občania iba čumia, ako z limuzín ladne vyplávajú štíhle modelky na ihličkách a salónni elegáni s farebnými účesmi. Do provincie sa vrútil svet módy, starosta sťaby moderátor kaderníckeho súboja navlieka lesklé sako a kopíruje výkriky bavičov. Samozrejme si počína aj miestny mladík, ktorý trénuje strihanie, česanie a farbenie na nebožtíkoch v márnici, pričom sa im prihovára holičským jazykom (originálny názov Blow Dry totiž v „kaderníčtine“ znamená vyfúkať).
Posledné veci človeka však v Dohola? nie sú iba zdrojom smiechu - popri situačných podrazoch pri súťaži, hlúpych manekýnkach, vlasatých modeloch z ulice či farebných ovciach, na ktorých sa ružová rozpíja. Smrť je tu aj prirodzenou, neradostnou, ale pritom nedémonizovanou súčasťou života. „Na umieraní je jediná dobrá vec - vyriešiš si resty,“ radí starenka hrdinke. Zmierenie s ľuďmi - áno, rezignácia - nikdy; aspoň tej nespravodlivosti s kosou sa vysmejte, odkazuje skromná, umiernená a ľudsky pôsobivá komédia na britský spôsob. Komédia, ktorá má happy end, aj keď ho vlastne mať nemôže.
Autor: ŠIMON ŠAFRÁNEK (Autor je filmový publicista)