V lízingu nehnuteľností dopyt vyšší ako ponuka

Lízing dosahuje na Slovensku skutočne veľmi dobré výsledky. Napriek tomu, že jeho dynamika sa v posledných rokoch znížila, neustále narastá podiel lízingu na celkových investíciách. V roku 2002 boli celkovo prostredníctvom lízingu prefinancované predmety

v objeme 40 272 mil. Sk.

Podiel lízingu na celkových investíciách bol 21,7 percenta. Toto tvrdenie však neplatí vo všetkých segmentoch. Lízing nehnuteľností je ešte stále oblasťou, v ktorej sú na Slovensku pomerne veľké rezervy, dopyt je vyšší ako ponuka.

Pri pohľade na výsledky lízingu nehnuteľností a jeho podielov na celkovom objeme lízingu je zrejmé, že nehnuteľnosti na Slovensku nie sú lízované ani zďaleka v takej miere ako je priemer v Európe. Výnimkou nebol ani prvý polrok 2003. Lízing nehnuteľností realizovali len štyri členské spoločnosti Asociácie leasingových spoločností SR. V tomto období uzatvorili 7 zmlúv v celkovom objeme 24 mil. Sk. Podľa typu budov išlo o priemyselné budovy, supermarkety a úrady. Doba lízingu bola 8 alebo 16 rokov a v prevažnej väčšine išlo o lízing starších budov. Tieto výsledky sú však neúplné, keďže hlavní hráči v tejto komodite nie sú členmi asociácie. Podľa publikovaných výsledkov najväčší objem lízingu nehnuteľností realizovala spoločnosť Immorent Slovensko. Hodnota lízovaných nehnuteľností presiahla 1 900 mil. Sk a zhruba o pätinu prekročila objem obchodov, ktorý sa spoločnosti podarilo zrealizovať za celý minulý rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podstatným krokom k tomu, aby sa mohlo už aj na Slovensku začať s poskytovaním lízingu nehnuteľností umožňujúcim malým a stredným podnikateľom, získať priestory a prevádzky, bolo odstránenie zákonných prekážok. I napriek zlepšeniu legislatívy v tejto oblasti nedošlo k rozvoju lízingu nehnuteľností v predpokladanom rozsahu.

Čo sa zmenilo

V priebehu rokov 2002 a 2003 došlo k viacerým legislatívnym úpravám, ktoré boli v prospech lízingu nehnuteľností. Prvou ba- riérou bola komplikovanosť pri zdaňovaní daňou z pridanej hodnoty. Po skončení lízingu bol prevod nehnuteľnosti pre lízingovú spoločnosť z hľadiska odpočtu

DPH stratová operácia. Lízingová spoločnosť musela pri výpočte svojho odpočtu DPH použiť zložitý koeficient, ktorý mal za následok zníženie nároku na odpočet DPH aj u hnuteľných predmetov. Táto umelá stratovosť, ktorá bola v rozpore so samotným zmyslom podnikania a priamo odrádzala od aktivít v tejto oblasti, bola odstránená novelou príslušných paragrafov v zákone o DPH a začala platiť od 1. januára 2002. Druhou bariérou bola dvojitá daň z prevodu nehnuteľnosti. Podľa zákona o dani z darovania, dedičstva, prevodu a prechodu nehnuteľností upravujúceho platbu dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je predmetom dane odplatný prevod a prechod vlastníctva k nehnuteľnosti. Podľa tohto dochádzalo k vzniku daňovej povinnosti pri lízingu dvakrát. Duplicitná bola teda aj úhrada dane z prevodu a prechodu nehnuteľností. Prvýkrát ju uhradil predávajúci pri prevode do majetku lízingovej spoločnosti a druhýkrát ju zaplatila lízingová spoločnosť pri prevode do vlastníctva nájomcu. Duplicitná daň takto zvyšovala celkovú cenu lízingu nehnuteľností. Vlastníctvo sa pri lízingu nehnuteľností po právnej stránke skutočne prevádza dvakrát, od majiteľa na lízingovú spoločnosť a potom na nájomcu, ale ekonomicky iba raz, a to z pôvodného majiteľa na nájomcu. Po akceptácii na ministerstve financií sa túto prekážku podarilo odstrániť novelou zákona o dani z darovania, dedičstva, prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2003. Podľa tejto novely predmetom dane z prevodu a prechodu nie je prevod stavby, ktorá je novostavbou, na ktorú bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie, ak prevodcom je fyzická alebo právnická osoba, ktorej predmetom je výstavba alebo predaj stavieb a nadobúdateľ ju ďalej prenajíma na základe zmluvy s právom kúpy prenajatej veci. Zdaneniu nepodliehajú ani dokončené novostavby, ktoré neboli doteraz užívané, ak prevodcom je fyzická alebo právnická osoba, ktorej predmetom je výstavba alebo predaj stavieb a nadobúdateľ ju ďalej prenajíma na základe zmluvy s právom kúpy prenajatej veci. Rovnakou novelou sa upravili, znížili, dane z prevodu nehnuteľností. Pre rozvoj lízingu nehnuteľností je dôležité ich zníženie o jedno percento v III. skupine. Ďalším priaznivým faktorom bolo zníženie doby odpisovania nehnuteľností zo 40 rokov na 30 rokov, ktoré začalo v zmysle novely zákona o daniach z príjmov platiť od januára tohto roka. Znamená to, že minimálna doba prenájmu sa znížila z 8 rokov na 6 rokov. Od začiatku budúceho roka by mala lízingu nehnuteľností napomôcť ďalšia zmena v zákone o daniach z príjmov, ktorá opäť skracuje dobu odpisovania nehnuteľností i ďalšie zníženie sadzby dane z prevodu a prechodu nehnuteľností.

SkryťVypnúť reklamu

Významnejšou prekážkou rozvoja sektora lízingu nehnuteľností, nie však legislatívnou, tak ostáva nedostatok dlhodobo voľných finančných prostriedkov. Lízingové spoločnosti musia hľadať rozumný kompromis medzi cenou peňazí a dobou ich splatnosti. Predpokladá sa preto, že k rozvoju lízingu nehnuteľností bude prichádzať najmä v dcérskych lízingových spoločnostiach významných bánk, ktoré sú vhodným zdrojom financovania lízingových spoločností.

Erika Remeňová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu