V štruktúre lízingu došlo k miernemu rastu objemu lízingu strojov a priemyselných zariadení. Tie sa oproti 1. polroku 2002 zvýšili o 176 mil. Sk na hodnotu 3 866 mil. Sk, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje 4,8 percentný nárast. I napriek tomu došlo k poklesu podielu lízingu strojov a zariadení na celkovom objeme lízingu hnuteľných predmetov o 1 percento. V komodite počítačov a kancelárskej techniky došlo k poklesu o 163 mil. Sk v absolútnych hodnotách a 1 percentnému poklesu v podiele na celkovom objeme lízingu. Na globálne výsledky lízingu hnuteľných predmetov však tento pokles výraznejšie nevplýval. Významnou komoditou v rámci lízingového sektora sú i nákladné vozidlá, ťahače a prívesy. Oproti prvému pokroku 2002 narástol objem ich lízingu o 57 mil. Sk na číslo 3 746 mil. Sk. Percentuálny podiel tejto komodity na celkovom objeme lízingu sa znížil z úrovne 20,5 percenta v predchádzajúcom období na 18,9 percenta v aktuálnom polroku. Osobné automobily sú už tradične na slovenskom lízingovom trhu najsilnejším segmentom. Rovnako tomu bolo i v prvom polroku 2003. Lízing osobných automobilov vzrástol o 7,1 percenta na úroveň 9 034 mil. Sk. V absolútnych hodnotách to znamená nárast o 600 mil. Sk. Napriek tomu však došlo k poklesu ich podielu na celkovom objeme lízingu o 1,1 percenta. Významnejší nárast v objeme i podiele dosiahli úžitkové automobily. Ich objem vzrástol o 58,8 percenta na hodnotu 2 510 mil. Sk a podiel na lízingu hnuteľných predmetov vzrástol z 8,8 percenta v prvom polroku 2002 na 12,7 percenta v prvom polroku 2003. Osobné a úžitkové automobily spolu sa na celkovom objeme lízingu podieľali viac ako 58 percentami. Lode, lietadlá a železničné vozidlá zaznamenali nárast o 49 mil. Sk na hodnotu 78 mil. Sk. Ich podiel na celkovom objeme lízingu však predstavuje iba 0,4 percenta a na súhrnných výsledkoch sa neprejavuje. V segmente ostatné došlo taktiež k rastu až o 65,8 percenta na úroveň 355 mil. Sk. I percentuálny podiel sa zvýšil na úroveň 1,8 percenta. Napriek tomu je tento nárast na celkových výsledkoch takmer zanedbateľný.
O 2 159 lízingových zmlúv v tomto polroku viac
V rovnakej štruktúre je sledovaný i počet uzatvorených lízingových zmlúv. V 1. polroku 2003 boli čísla v rámci jednotlivých typov zariadení nasledovné:
Porovnanie počtu lízingových zmlúv uzatvorených v prvom polroku 2003 oproti rovnakému obdobiu roka 2002 vychádza v prospech aktuálneho polroka. V tomto čase došlo k nárastu o 2 159 lízingových zmlúv. V komodite stroje a priemyselné zariadenia došlo i napriek rastu ich objemu k poklesu v počte uzatvorených zmlúv o 229. Pokles objemu lízingu počítačov a kancelárskej techniky kopíroval pokles počtu uzatvorených zmlúv o 169. I zmluvy v komodite nákladné vozidlá, ťahače a prívesy zaznamenali pokles o 182 napriek nárastu v objeme. Vyššie čísla v objeme i počte zmlúv boli dosiahnuté pri osobných automobiloch (+ 902), úžitkových automobiloch (+ 1 614) a v komodite ostatné (+ 225). Z týchto údajov vyplýva, že priemerná hodnota jednej lízingovej zmluvy sa oproti 1. polroku 2002 zvýšila zo 614 tis. Sk na 628 tis. Sk v prvom polroku 2003.
Na čelo rebríčka za k ultimu prvého polroka 2003 prepracovala spoločnosť ČSOB leasing, ktorá na tomto poste nahradila CAC Leasing. Tieto dve spoločnosti sa už tradične striedajú na čele najúspešnejších lízingových firiem. V rebríčku sa už tradične ocitli spoločnosti, ktoré rok čo rok dosahujú rastúce výsledky a sú zárukou kvality lízingu na našom trhu. Nováčikom v rebríčku je spoločnosť OTP Leasing, a. s., ktorá po vstupe na slovenský trh zaznamenala výborný štart.
Erika Remeňová Zdroj grafy a tabuľky: ALS SR