do domu. Čo si za ňu nakúpia si už potom rozhodnú sami.
Na rýchlych pôžičkách láka ľudí hlavne to, že ich môžu získať ihneď a bez papierovania.
V priebehu jedného až desiatich dní (podľa spoločnosti) si klient môže vybaviť hotovosť od dvoch - do dvestotisíc korún. Nepotrebuje na to vo väčšine prípadov ani ručiteľa.
Pohodlnosť vybavenia sa však odrazí na výške splátok. Klient môže za úver zaplatiť aj dvakrát toľko, ako si požičal. Ročná úroková miera sa pohybuje od 60 do 230 percent. (Percento zahŕňa aj výšku všetkých poplatkov a nákladov, ktoré sú s poskytnutím úveru spojené). Pre porovnanie, v banke sa ročný úrok za bezúčelový spotrebný úver pohybuje od 10,5 percenta.
Z času na čas sa médiami prevalí správa, podľa ktorej sa nie- ktorá zo spoločností správa ku klientom, ktorí neplatia, viac ako nepríjemne. Naposledy šlo o Provident Financial, ktorú zažalovala jej bývalá zamestnankyňa Marta Slivková. „Pri vymáhaní pohľadávok sme sa dlžníkom museli predstavovať ako právnici firmy a hroziť im súdom a exekúciou. Inokedy sme robili zo seba sociálnych pracovníkov a vyhrážali sme sa neplatičom, že ak nezaplatia, nedostanú sociálne dávky. Za účelom zastrašovania posielala firma po dlhy aj ľudí hovoriacich po rusky či zamestnancov s pittbulom,“ citoval ju český denník Bohemia. Česká pobočka britskej firmy Provident Financial, prirodzene všetky tvrdenia exzamestnankyne popiera. Od nezákonných spôsobov vymáhania peňazí od svojich dlžníkov sa dištancuje aj slovenská vetva Provident Financial. „Usilujeme sa s neplatičom najprv dohodnúť na inom splátkovom kalendári, a to bez sankcií. Ak zákazník ďalej neplatí, vymáhame dlh súdnou cestou,“ hovorí marketingová manažérka spoločnosti Natália Hercegová, ktorá dodáva, že obyčajne takýchto ľudí spoznajú skôr, ako im dajú pôžičku.
Podobný spôsob vymáhania dlhu používajú na Slovensku aj ostatné spoločnosti, ktoré poskytujú rýchle hotovostné pôžičky s vysokým úrokom. „Dlžníkom pošleme upomienku, a keď na ňu ľudia nereagujú a nechcú sa dohodnúť na iných splátkach, dáme ich na súd,“ vysvetľuje štandardný postup mikropôžičkových spoločností marketingový pracovník firmy Investa, Stanislav Kudlík. „Neplatičov máme veru dosť. V prvom rade sa s dlžníkmi snažíme dohod- núť,“ povedal generálny riaditeľ ďalšej rýchloúverovej spoločnosti Telervis Plus, Miroslav Janek.
IVETA MURŽICOVÁ, sr