výrazne rozšíril. Predajné katalógy strojnásobili svoj obsah, a aj obchody zaraďujú do predaja na splátky čoraz viac výrobkov. Na splátky sa dá navyše kúpiť tovar aj v čoraz nižšej cene - kým spočiatku ste si mohli zobrať „na sekeru“ tovar až od troch či štyroch tisíc korún, dnes už môžete na splátky kúpiť aj kalkulačku za 400 korún (katalóg Triangel).
Slováci si na nákup na splátky zvykli, hoci ešte stále žijú neradi na dlh. Podľa ankety denníka SME, ktorej sa zúčastnilo viac ako 30 000 čitateľov takmer polovica z nich by najradšej nakupovala v hotovosti; vtedy, keď na to majú peniaze. Nie vždy to však vyjde a tak sa 26 percent ľudí rozhoduje pre splátky pravidelne, a 27 percent občas.
Ako nakupovať na splátky?
Ak ste sa rozhodli, že tú chladničku či posilňovací prístroj stoj čo stoj musíte mať, hoci na to nemáte dosť našetrené, zoberte si ich na splátky. V podstate máte tri možnosti, ako na to.
Cez katalóg
Po prvé, objednajte si ich z katalógu. Po krachu Unikomfortu už túto službu po- núka len TatraCredit z Popradu, a to cez svoje katalógy Triangel, a tiež menej známa fir- ma Spectrum Slovakia zo Spišskej Novej Vsi, cez katalóg Spectr(um).
Ceny v katalógoch sú približne také isté ako v obchodoch, i keď akciovým cenám, v ktorých sa super a hypermarkety často doslova predbiehajú, konkurovať nemôžu. Aj katalógový predaj však pravidelne ponúka tovar za nižšie, akciové ceny. Výhodou je, že si môžete vyberať v pohodlí svojho domova, a po zaslaní požadovaných dokladov na adresu firmy už len čakáte, kedy vám ho dovezú. Triangel ponúka svojim klientom zaujímavé pod- mienky: vybrané druhy tovaru vám dovezú do troch dní, novinkou je tiež možnosť objednať si výrobky bez zaplatenia prvej splátky (akontácie), pričom ich môžete 30 dní bezplatne používať, a ak s nimi nebudete spokojní, vrátiť ich firme naspäť bez akéhokoľvek vysvetlenia.
V predajni
Druhou možnosťou je ísť do niektorej z predajní, v ktorých je možné tovar nakúpiť na splátky. Hľadajte logá Home Credit Slovakia, Cetelem, Quatro alebo GE Capital Multiservis.
V obchodných domoch Carrefour ponúka svoju služby Cetelem.
Princíp je jednoduchý. V predajni si vyberiete tovar, o ktorý máte záujem a predajcovi predložíte potrebné doklady. Predajca ich odfaxuje na adresu splátkovej spoločnosti, s ktorou má zmluvu. Tá si ich preverí a do 2 minút až jednej hodiny predajcovi oznámi, či si môžete tovar odniesť domov. Pokiaľ nie ste chronickým neplatičom, väčšinou je odpoveď kladná. Výhodou tohto spôsobu kúpy na splátky je, že si môžete výrobok „ohmatať“ a prezrieť priamo v predajni, a tiež to, že si ho môžete domov odniesť v ten deň, ako zaň zaplatíte prvú splátku.
Úverovou kartou
Poslednou, pre laikov menej známou - i keď vcelku výhodnou - možnosťou ako nakúpiť s prázdnym vreckom, je využiť možnosť úverových kariet alebo tzv. revolvingový úver.
Jeho princíp je jednoduchý: Pri zakladaní kary si navrhnete výšku svojej pravidelnej mesačnej splátky podľa toho, koľko budete schopní (alebo ochotní) splácať. Navrhnutú splátku vynásobíte dvadsiatimi: to je suma, ktorú vám banka či splátková spoločnosť pripíše na účet. Väčšina spoločností ponúka ako maximum 75 000 korún. Z týchto peňazí môžete nakupovať a nakupovať…
Každý mesiac potom splácate svoju nemennú splátku, a keďže tým vlastne automaticky obnovujete svoj úver, môžete nakupovať, kým len budete na účte nejakú tú korunu mať.
Ak sa rozhodnete využiť tento spôsob nákupu, pozorne si všímajte najmä úroky, pretože každá spoločnosť ich má odlišné. Rôzne sú aj podmienky ich splácania: niektoré spoločnosti pýtajú úrok za úver až vtedy, keď si kúpite prvý tovar a len za tento tovar, iné zase hneď potom, ako dostanete úverovú kartu a za celú sumu na účte.
V oblasti úverových kariet sau nás snaží aktívne presadiť najmä splátková spoločnosť Home Credit Slovakia so svojou kartou YES. Podobné karty však ponúka aj spoločnosť Qautro, tiež však obchodné domy Polus (Polus karta), Aupark a Tesco (OK Karta), ale aj Datart, Nay či Okey.
Stačia vám tri doklady a tovar je váš
Ak chcete kúpiť tovar na splátky a nemáte kartu zvýhodňujúcu vás na nákup v niektorej zo splátkových spoločností (lebo ste napríklad ešte na splátky nič nekupovali), potrebujete k nákupu spravidla tri základné veci: potvrdenie od zamestnávateľa o vašom príjme - ak ste živnostník, výpis z daňového priznania za minulý rok, dva doklady potvr- dzujúce vašu totožnosť, a doklad o zaplatení prvej splátky, tzv. akontácie; alebo, ak kupujete tovar v predajni, hotovosť na jej zaplatenie.
Pokiaľ nie je na výrobok viazaná fixná akontácia, (musíte zaplatiť minimálne 10 či 20 percent, inak vám ho nepredajú), môžete si sami určiť výšku prvej splátky, a to od 10 do 50 percent. Nezabudnite však na pravidlo, že čím menej na začiatku zaplatíte, tým viac výrobok preplatíte a naopak. Výšku prvej splátky aj dobu splácania si určíte spravidla sami. Po vyplatení príslušnej akontácie si môžete tovar odviezť a môžete začať splácať.
Výrobok však už máte doma a používate ho, hoci ste ho celý nezaplatili.