Financovanie tovaru dlhodobej spotreby prostredníctvom lízingu sa stalo na Slovensku zaujímavým a vyhľadávaným spôsobom nákupu. Autá, stroje, počítače či nehnuteľnosti si tak podnikatelia i spotrebitelia môžu zadovážiť bez toho, aby mali k dispozícii dostatočnú finančnú hotovosť. O stúpa- júcom záujme o lízing svedčia pravidelne zverejňované výsledky tohto sektora. V prvom polroku 2003 došlo v lízingu hnuteľných predmetov, ktorý hrá jednoznačne prím pred nehnuteľnosťami, k nárastu o takmer 10 percent v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Rastúci trend má aj podiel lízingu na investíciách. Kým v roku 2001 bol na úrovni cez 19 percent, v uplynulom roku to bolo už takmer 22 percent. Znamená to, že tempo rastu lízingového sektora je vyššie ako rast národného hospodárstva.
A čo sa vlastne za lízingom - týmto pôvodne anglickým slovíčkom skrýva? Lízing je prenájom tovaru dlhodobej spotreby. Tovar, ktorý si nájomca vyberie, zakúpi lízingová spoločnosť a tá mu ho následne prenajme. Lízing má viacero foriem. Na Slovensku i vo svete najvyužívanejší je finančný lízing, pri ktorom počas celej doby splácania ostáva majiteľom lízingová spoločnosť. Nájomca po podpise zmluvy a zaplatení prvej splátky, môže predmet lízingu okamžite využívať. O prevádzku a údržbu predmetu lízingu sa stará nájomca. Po skončení doby splácania má predkupné právo na predmet lízingu od lízingovej spoločnosti za zostatkovú cenu dohodnutú pri podpise zmluvy. Už aj u nás si postupne nachádza svoje miesto operatívny lízing. Je to krátkodobý zmluvný vzťah medzi nájomcom a lízingovou spoločnosťou. V lízingovej spoločnosti si nájomca prenajme predmet lízingu a po uplynutí dohodnutej doby prenájmu jej ho vráti. O prenajatý predmet lízingu sa stará lízingová spoločnosť, ktorá znáša všetky riziká, zabezpečuje servis, údržbu a poistenie. V prípade nefunkčnosti predmetu lízingu je dokonca povinná zabezpečiť adekvátnu náhradu. Ďalším druhom je spätný lízing, pri ktorom nájomca predá svoj majetok lízingovej spoločnosti, tá sa stane jeho majiteľom a na základe lízingovej zmluvy ho nájomcovi prenajme.
Najvyhľadávanejším tovarom financovaným prostredníctvom lízingu sú osobné automobily. Spolu s úžitkovými automobilmi ich podiel na lízingu hnuteľných predmetov tradične prekračuje 50 percent. Ďalšou vyhľadávanou komoditou sú nákladné automobily, ťahače a prívesy. Pozitívnym signálom pre slovenskú ekonomiku je rastúci objem a podiel lízingu strojov a výrobných zariadení. Je prejavom prílevu investícií do výroby.
Lízing je z daňového hľadiska atraktívnym nástrojom financovania pre podnikateľov. Šetrí ich likvidné finančné prostriedky, nájomné platia až z dosahovaných tržieb z prevádzkovania prenajatého zariadenia a splátky nájomného si môžu zahŕňať do daňového základu. V posledných rokoch lízing využívajú aj spotrebitelia. Z celkového počtu osobných automobilov financovaných prostredníctvom lízingu takmer polovicu nájomcov tvorili spotrebitelia. Atraktívnosť lízingu nepodnikateľskej verejnosti zvýšilo najmä silné konkurenčné prostredie. Rôzne marketingové akcie lízingových spoločností a spolupráca s importérmi urobila z lízingu spôsob financovania, ktorý veľmi dobre konkuruje bankám a ich spotrebným úverom.
Aby bola lízingová spoločnosť v tomto konkurenčnom prostredí úspešná musí rozširovať oblasti svojho podnikania. Aj to je jeden z dôvodov, prečo má lízing ojazdených automobilov rastúci trend. Už nie je doménou len troch - štyroch špecializovaných lízingových spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu, ale dostáva sa do produktového portfólia takmer všetkých. Klient si tak priamo v autobazári môže zvoliť financovanie svojho vozidla prostredníctvom lízingu.
Doterajšie výsledky potvrdzovali každoročný rast lízingového sektora. Či tomu tak bude aj v budúcom roku po zavedení „noviniek“ z dielne ministerstva financií, ukáže čas. Odborníci však veria, že kroky našich zákonodarcov nepovedú k poklesu lízingu na Slovensku a toto životaschopné odvetvie sa popasuje aj s ďalšími prekážkami veľmi úspešne.
Erika Remeňová