BAGDAD - Po víkende je takmer isté, že politická moc v Iraku by mala prejsť do rúk irackej dočasnej vlády na budúci rok v júni. Aj potom by tam však mali pôsobiť americké jednotky. Minimálne dovtedy však budú pravdepodobne musieť čeliť útokom irackých bojovníkov, ktoré neutíchli ani počas posledných dní.
„Od júna prevezme moc v krajine iracká dočasná vláda,“ povedal v sobotu člen dočasnej vládnej rady Ahmad Šalabí po stretnutí predstaviteľov rady a amerického civilného správcu Paula Bremera v Bagdade. Predseda rady Džalál Talabání spresnil, že plán odovzdania moci počíta s vytvorením zvláštnych volebných orgánov. V nich by boli zástupcovia všetkých zložiek obyvateľstva, ktorí by potom zvolili vládu. Pred koncom roka 2005 by sa v krajine mali konať parlamentné voľby a dovtedy by mala byť vypracovaná nová ústava.
Americký prezident George Bush označil oznámenie kalendára odovzdávania moci v krajine za „dôležitú etapu“ na ceste k demokratickému Iraku. Nový harmonogram podľa očakávania privítal aj Londýn, naopak Paríž vyjadril názor, že termín vytvoriť vládu v polovici budúceho roku je príliš neskorý.
Bremer poznamenal, že sily USA zostanú „nejaký čas“ v Iraku aj po odovzdaní suverenity. Bush však uviedol, že by to nemalo byť „veľa rokov“.
Dôvodom sú pravidelné útoky miestnych rebelov, ako aj iné nešťastia spôsobujúce americké straty. K posledným došlo pri severoirackom Mosule, kde sa zrazili dva americké vrtuľníky, v troskách ktorých zahynulo najmenej 17 vojakov a päť sa zranilo. V nedeľu zase otriaslo centrom Bagdadu päť výbuchov, pričom jeden z nich údajne spôsobil americký tank, ktorý narazil na mínu. Pri tejto explózii zahynul jeden vojak a sedem sa zranilo.
Väčšinou však Američania zomierajú po irackých útokoch. Pri ďalšom z nich včera zomreli dvaja Američania. V noci na včera preto americkí vojaci bombardovali ciele v okolí Tikrítu. Do operácie, ktorej cieľom bolo podľa armádneho zdroja „predviesť americkú vojenskú silu a urobiť dojem“ na obyvateľov jednej z najproblematickejších oblastí v Iraku“, boli zapojené aj tanky a obrnené vozidlá.
USA okrem toho už v sobotu odpálili veľkú riadenú strelu na sídlo prívržencov starého režimu neďaleko Kirkúku. Podľa vojenského hovorcu je to po prvý raz od konca hlavných bojov, čo bola použitá raketa tejto veľkosti.
Zvýšenú vojenskú aktivitu USA spôsobil aj nový hlasový záznam patriaci údajne bývalému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, ktorý odvysielala arabská televízia al-Arabíja. Ten v ňom vyhlásil, že okupačné spojenecké jednotky sa v Iraku dostali do „slepej uličky“ a vyzval obyvateľstvo na pokračovanie boja proti okupantom.
(čtk)