
Otužilci si vyskúšali trojstupňovú vodu. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Operný spevák Martin Babjak patrí už desať rokov k ľadovým medveďom a v Nemečkách zaplával 500 metrov za 13 minút. „Pobyt vo vode sa limituje na 22 minút. Telo sa vo vode podchladzuje. Zrazu sa organizmus začne prekrvovať, plávaním si vyrába teplo. Dôležitá je pritom psychická pohoda. Trénovaný človek pozná svoje možnosti,“ povedal Babjak, ktorý sa ako ostatní po kúpeli triasol. „O polhodinku bývam v poriadku. Lekári hovoria, že potom sa otužilcom obnovujú životné funkcie,“ vysvetľuje.
„S otužovaním som začal preto, aby som si predĺžil letnú sezónu,“ spomína Miroslav Čačík z Jacoviec. Od začiatku októbra bol v studenej vode asi tridsať ráz. Aj keď o rekordy v tomto športe nejde, v najstudenšej vode v komárňanskom úseku Dunaja, ktorá mala mínus osem stupňov Celzia, plával osemnásť minút.
Najstarším otužilcom nedeľňajšieho kúpania bol 79-ročný Karol Kevan z Piešťan. Býva v dome pri Sĺňave a niekoľko ráz za týždeň vyjde z domu v plavkách rovno do jazera. Susedia si už zvykli. „Asi pred tridsiatimi rokmi ma prestávalo poslúchať zdravie. Takmer súčasne som sa začal otužovať a prestal som jesť mäso. Dnes už nepoznám ťažké chrípky s vysokými horúčkami. Aj ostatné choroby som od seba odohnal. Z prechladnutia sa vyliečim, keď pijem veľa vody, jem surovú zeleninu a oddychujem,“ dodáva bývalý pracovník v letectve.
Riaditeľ Okresného úradu práce v Topoľčanoch Ladislav Záhumenský tvrdí, že po plávaní v studenej vode víťazí nad sebou a má aj čistejšie myšlienky. Medzi ľadovými medveďmi nechýbal Zoltán Makai, ktorý vlani preplával kanál La Manche. (bej)