V rozhovore s Ing. ADRIANOU MIČKOVICOVOU z národnej kancelárie Sokrates vám poradíme ako začať.
Ako si môžu hľadať partnerov školy, ktoré zatiaľ na žiadnom projekte nepracovali?
„Pre učiteľov, ktorí nevedia ako začať, pripravujeme informačné semináre – tento rok sme ich urobili takmer v každom druhom okrese. Učitelia sa môžu zúčastniť aj kontaktných seminárov u nás alebo v zahraničí. Priamo na nich si môžu nájsť partnerov a dohodnúť sa na projekte.“
Sú aj iné možnosti ako si nájsť partnerov do projektu?
„Niekoré školy získavajú adresy napríklad cez rodičov detí, ktorí boli v zahraničí, alebo tam niekoho poznajú. Existujú aj webové stránky na hľadanie partnerov, kde majú niektorí už aj navrhnutú tému. Na tieto stránky sa dá dostať cez našu web-stránku. Ale najjednoduchšie a najviac využívané je získavanie kontaktov cez školy, s ktorými spolupracovali alebo ešte stále spolupracujú.“
Ako sa môžu na zahraničné semináre dostať?
„Treba iba vyplniť prihlášku, ktorá je pri informáciách o kontaktných seminároch na našej webovej stránke. Ale prihlášku musia vyplniť kompletne a musia sa tiež pozrieť, či škola a učiteľ skutočne spĺňajú podmienky pre daný seminár. Vždy totiž uvádzame pracovný jazyk seminára, jeho tému a aj to, pre aké druhy škôl je určený, aby bolo jasné, akí učitelia sa môžu prihlásiť.“
Je na tieto semináre veľký nával?
„Zvyčajne je to vyrovnané – koľko miest pre Slovensko je na seminári, toľko prihlášok môžeme akceptovať. Niektoré sú totiž vyplnené neúplne, alebo si učitelia vôbec nevšimnú, že seminár nie je pre takú školu, na akej učia: napríklad na seminár pre materské školy sa prihlásia učitelia zo stredných škôl. A prihlášky sú skutočne jednoduché.“
Posielate prihlášky niekedy naspäť, aby ich vyplnili poriadne?
„Stalo sa, že sme zaujímavú školu aj kontaktovali. Ale snažíme sa tomu vyhnúť. Urobili sme to vtedy, keď sme mali málo prihlásených.“
Ktorá skupina škôl by sa mala do projektov zapájať viac?
„Najmenej projektov je z materských škôl, privítali by sme ich viac aj zo základných škôl. Z oblastí je najslabšie stredné Slovensko a Záhorie.“
MONA GÁLIKOVÁ