
Lopta podporuje optimálny sklon panvy (naklopenie dopredu) tým, že kolená máte nižšie ako panvu. Keďže sedíte na nestabilnej ploche, musíte stále zapájať svalstvo, a tak ho trénovať, pohupovanie na nej zas pomáha platničkám. Keď sedíte na fitlopte, nemôžete si prekrížiť nohu cez nohu a tak škodiť vlastnej chrbtici.
FOTO – ARCHÍV MEDITOP
Vo Švédsku, Švajčiarsku aj v USA používajú deti na telesnej výchove tzv. fitlopty. Táto veľká nafukovacia lopta vybavená špeciálnym protišmykovým a antibakteriálnym povrchom sa pôvodne používala len na rehabilitáciu, postupne si ju však obľúbili aj v posilňovniach, fitcentrách a domácnostiach.
Fitlopta je výborná na zábavu, na cvičenie, rehabilitáciu i relaxáciu. Hravosťou by deťom mohla byť bližšia ako, povedzme, joga. Okrem bežných cvičení je vhodná aj na sedenie, hovorí sa mu dynamické.
Ide o sedenie bez operadla na nestabilnej sedacej ploche, čo zabezpečuje, že svaly trupu, chrbtice a dolných končatín neustále pracujú. Tým sa zabezpečí rovnomerné posilnenie svalstva. Pohupovaním sa na lopte sa navyše striedavo odľahčujú a zaťažujú platničky, čo na ne blahodarne vplýva.
„Ale nie je dobré ísť do extrému a využívať len dynamický sed,“ vysvetľuje Jana Miklovičová z Fakulty telesnej výchovy a športu UK. „Vhodné je, ak oba spôsoby striedame. Dĺžka dynamického sedu by mala trvať minimálne 120 minút denne.“
Podľa nej by mohli byť fitlopty aj u nás súčasťou telesnej výchovy, zároveň by ich však odporúčala kombinovať aj s dynamickým sedom na niektorých hodinách. „Existuje aj rozpracovný program pre školopovinné deti, či by ho však bol niekto ochotný uviesť do praxe, ťažko povedať,“ hovorí J. Miklovičová.
Vo svete sa fitlopta používa od roku 1963 a možnosti jej terapeutických účinkov sa odvtedy už podstatne viac prepracovali. (sr)