e o Británii nezmienil, povedal, že je proti tomu, aby sa chudobnejšie členské krajiny podieľali na financovaní refundácie pre krajinu, ktorá patrí medzi najbohatšie.
Británia, jeden z najväčších čistých prispievateľov do rozpočtu EÚ, si v roku 1984 za pôsobenia premiérky Margaret Thatcherovej vyjednala čiastočnú refundáciu. Počas rokov sa jej výška menila. V roku 2001 to bolo 7,3 miliardy eur, ale o rok neskôr klesla na 4,9 milióna eur.
"Keď hovoríme o návrhoch pre nové rozpočtové obdobie, musíme si položiť otázku, či je vhodné, aby najchudobnejšie krajiny Európy prispievali na refundáciu, ktorá je určená pre krajinu patriacu k najbohatším v EÚ," povedal v prejave Verheugen. "Podľa mňa to nie je vhodné," dodal európsky komisár pre rozšírenie a člen Sociálno-demokratickej strany (SPD) kancelára Gerharda Schrödera.
Verheugen vystúpil s prejavom na stretnutí kandidátov na poslancov do Európskeho parlamentu (EP) pred zjazdom SPD v Bochume, ktorý sa začína v pondelok.
EK, exekutívny orgán EÚ, predkladá návrhy na financovanie EÚ v nasledujúcom rozpočtovom období 2007 - 2013. Britskí predstavitelia však trvajú na tom, že refundácia je záležitosť, o ktorej nebudú vyjednávať.
Komisia, prihliadajúc na nespokojnosť niektorých členských krajín s takou vysokou refundáciou pre Veľkú Britániu, zvažuje vytvorenie všeobecného mechanizmu na vyváženie príspevkov veľkých čistých prispievateľov. Holandsko, ktoré je vôbec najväčším čistým prispievateľom do pokladníc EÚ na obyvateľa, dalo minulý týždeň najavo, že si želá zavedenie maximálneho stropu pre výšku