BRATISLAVA – Tragické udalosti z minulých dní proces rozširovania Európskej únie neurýchlia, nemali by ho však ani spomaliť. Vplyv na kandidujúce krajiny by mohol byť dokonca pozitívny – únia si uvedomí, že rozšírenie ju posilní, a bude presne dodržiavať dohodnuté termíny. Povedal to včera v Bratislave poradca Európskej komisie pre strategické otázky a rozšírenie Graham Avery.
„Udalosti ukazujú, aká dôležitá je integrácia v boji proti terorizmu a násilu. 28 krajín bude v tomto boji efektívnejších ako 15. Budeme silnejší, ak budeme dodržiavať dohodnuté časové harmonogramy,“ povedal.
Do konca roku 2002 by teda mali byť ukončené rokovania s kandidujúcimi krajinami, a v roku 2004 by sa malo začať ich prijímanie. „Dúfame, že vaša krajina bude pripravená, aby vstúpila do únie s prvou skupinou kandidujúcich krajín v roku 2004,“ povedal britský diplomat, ktorý sa pracoval v tíme vyjednávačov pri vstupe Británie do únie a pôsobil tiež ako hlavný vyjednávač únie pri prijímaní Rakúska.
Dôsledkom udalostí v USA bude tiež snaha o posilenie vnútornej bezpečnosti únie a lepšie zabezpečenie jej vonkajších hraníc. Slovensko by preto podľa Averyho malo pridať v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a lepšie strážiť svoje hranice pred migrantmi.
Pozorovatelia v Bruseli sa podľa neho zhodujú v tom, že Bratislava dosiahla pri rokovaniach významný pokrok. „Rómsky problém teraz už beriete vážne. Pokračujú tiež ekonomické reformy, ktoré vytvárajú rámec na hospodársky rast. Je tu reálne úsilie dosiahnuť reformu verejnej správy,“ povedal. Skutočnou skúškou pripravenosti na členstvo však nebude uzatváranie kapitol a prijímanie európskeho práva, ale jeho plné uplatňovanie v praxi.
Podpora prijatiu krajín strednej a východnej Európy dosahuje dnes v členských krajinách v priemere 43 percent. 35 percent obyvateľov Únie si rozšírenie neželá. Podľa Averyho sa podpora zvýši, keď sa uzavrú rokovania s kandidujúcimi krajinami a oznámia sa výsledky.
Aj kandidujúce krajiny mali zlepšiť informovanie verejnosti. „Výhodou vstupu do únie budú nielen peniaze, ktoré môžete získať, ale najmä hlas pri rozhodovaní o európskych otázkach,“ povedal.
BARBORA TANCEROVÁ