
Američania prehliadajú škodu spôsobenú ich útokom na budove bývalých Republikánskych gárd v Bagdade. Vraj ju využívali príslušníci hnutia odporu. Akcia je súčasťou operácie Železné kladivo. FOTO – REUTERS
BAGDAD - Americká administratíva včera spresnila svoju víziu vývoja v Iraku. Hovorí, že chce čo najrýchlejšie odovzdať moc v krajine Iračanom, ale vojaci tam zostanú, kým nebude v krajine demokracia. Minister obrany Donald Rumsfeld tvrdí, že to môžu byť aj dva roky. „Neexistuje rozhodnutie, aby sme sa rýchlo stiahli,“ povedal. Prezident George Bush aj jeho poradkyňa pre národnú bezpečnosť Conodoleezza Riceová tvrdia, že Iračanom treba moc odovzdať čo najskôr, pretože „oni veria, že sú na to pripravení.“
Američania menia aj taktiku boja proti skupinkám, ktoré napádajú spojeneckých vojakov. Generál John Abizaid, ktorý viedol americkú vojenskú operáciu v Iraku, oznámil, že sa presúva z Floridy do Kataru.
Včera armáda informovala, že z vrtuľníka zabila sedem mužov, ktorí sa chystali na útok na jej základňu Speicher, asi 200 kilometrov od Bagdadu. Na mieste, kde ich zabili, našli bunker a stovky rakiet a ručných protivzdušných striel. Tie sa v posledných týždňoch stávajú smrtiacim nástrojom hnutia odporu - už zostrelili dva vrtuľníky a zabili viac ako dvadsať vojakov. Včera Američania v rámci operácie Železné kladivo útočili na letisko v Bagdade.
Tieto akcie sú podľa vojenských analytikov signálom, že Američania sa chystajú na tvrdší postoj voči militantom. Minulý víkend po prvýkrát od vojny vyslali nad Irak stíhacie bombardéry F-16, ktoré zvrhli bomby na údajné centrá odporu. Podľa analytikov, ktorých cituje agentúra Reuters, je však takáto zmena taktiky prejavom nemohúcnosti Američanov. Masívne bombardovanie údajných základní odboja určite irackých civilistov na americkú stranu nezíska a nepomôžu zrejme ani uistenia, že americké zbrane sú dostatočne presné a vyhnú sa všetkému, čo zasiahnuť nechcú.
„Keď bude treba, pôjdeme proti Američanom i s kuchynskými nožmi a z Iraku ich vyhodíme. To, čo robia, len rozšíri rady odboja,“ hovorí dvadsaťdeväťročný vodič z centra protiamerických akcií mesta Fallúdže.
„Je možné, že sa americká armáda domnieva, že bomby zvrhnuté na prázdne budovy a púšť ovplyvnia tých, ktorí stoja proti nám. Boja sa, že sa nám veci vymykajú z rúk,“ povedal bývalý agent námorníctva Dale Davis. Aj britský odborník Tim Garden považuje letecké útoky za smiešne a za dôkaz, že americké pozemné sily sú v koncoch.
„USA riešia dilemu. Na jednej strane si chcú zachovať veci vo svojich rukách, na druhej hovoria o odovzdávaní moci, aby získali väčšiu podporu Iračanov,“ tvrdí Aziz Alkazaz z nemeckého ústavu blízkovýchodných štúdií. Iracká vládna rada plánované odovzdanie právomocí včera uvítala.
V Bagdade včera zahynuli pri výbuchu cestnej bomby dvaja vojaci. (reuters, mik)