
Obyvatelia Belehradu prechádzajú popri postrhávaných predvolebných plagátoch prezidentského kandidáta vládnej koalície Dragoljuba Mičunoviča. Nezdá sa, že by ich voľby príliš zaujímali. FOTO - TASR/AFP
Aj tentoraz budú uchádzači o prezidentský úrad sledovať čísla volebnej účasti so zatajeným dychom. Obyvatelia Srbska budú voliť medzi Dragoljubom Mičunovičom, predstaviteľom vlády, ktorá sľúbila reformy, ale uskutočniť ich zatiaľ nedokázala, a ultranacionalistom Tomislavom Nikoličom. K nadšeniu voličom nepridáva ani výzva opozície voľby bojkotovať. Volebná účasť sa odhaduje tesne pod 50 percent.
Zatajený dych budú mať aj ašpiranti na poslanecké kreslá - horúci kandidát Dragoljub Mičunovič, ktorý je zároveň predsedom parlamentu a kandidátom vládnúcej DOS, vo štvrtok vyhlásil na 28. decembra predčasné parlamentné voľby. Výsledok prezidentských volieb výrazne ovplyvní priebeh tých parlamentných.
V poslednom čase pripomínala srbská vláda zaseknuté koleso. Otriasla ňou vražda premiéra Zorana Djindjiča, ešte viac ju oslabili vnútorné boje a korupcia. Koalícia dnes tvrdí, že jedine voľby dokážu vládu sfunkčniť. Niektorí analytici však považujú vypísanie nových volieb za snahu zachrániť si kožu - vyhlásením volieb sa musí rozpustiť parlament, čo zabráni hlasovaniu o dôvere vláde.
Západní politici sa prikláňajú k predčasným parlamentným voľbám. Považujú ich za nádejný pokus nastoliť politickú stabilitu nevyhnutnú na pokračovanie reforiem.
Prezidentské voľby sa stanú aj ukážkou, koľko sily ešte v postmiloševičovskom schudobnenom Srbsku zostalo ultranacionalistom.
Kým nacionalista Nikolič vykrikuje na mítingoch „Nech žije Veľké Srbsko!“ Mičunovič sľubuje spoluprácu s Medzinárodným tribunálom pre vojnové zločiny v Juhoslávií (ICTY).
Sedemdesiatnik Mičunovič má za sebou kariéru disidenta aj arbitra medzi rozhádanými stranami koalície, ktorá pred rokmi zvrhla Miloševiča. Dnes je na čele vládnej koalície s nepríznačným názvom demokratická opozícia srbska (DOS).
Nikoliča, novú tvár strany srbských nacionalistov, ktorej šéf Vojislav Šešelij sa nachádza v cele ICTY hneď vedľa Miloševiča, žiada odstúpenie všetkých „prozápadných živlov“ a zastavenie procesov v Haagu. Prezývajú ho „hrobárom“ podľa jeho predchádzajúceho zamestnania v pohrebnej službe. Tretím v poradí je Velimir Ilič, starosta mesta Čačak, odporca Miloševiča aj vládnúcej koalície.
Bosna sa dočkala ospravedlnenia za utrpenie počas vojnySARAJEVO - Spoločný najvyšší predstaviteľ Srbska a Čiernej Hory, prezident Svetozar Marovič sa na svojej návšteve Sarajeva prekvapivo ospravedlnil za utrpenie, ktoré jeho krajina spôsobila v Bosne počas vojny v rokoch 1992 - 1995. „Vinní sú jednotlivci a oni musia byť braní na zodpovednosť, nie celý národ. S otvorenou náručou voči sebe musíme ísť spoločne dopredu. Verím v európsku budúcnosť pre obe krajiny,“ povedal ďalej prezident SČH, ktorý spolu s delegáciou súštátia navštívil Sarajevo. Jeho ospravedlnenie prijali bosnianski predstavitelia s prekvapením. (čtk)
Autor: Zuzana V. Očenášová