Je ním Martin Hohmann, ktorého minulé týždne ostro kritizovali za antisemitské výroky a sám odmietol kresťanský poslanecký blok opustiť.
Za vylúčenie hlasovalo 195 členov klubu, 28 bolo proti a 16 sa zdržalo. Potrebná bola dvojtretinová väčšina, ktorú splnili. Komentátori však považujú počet straníckych odpadlíkov hlasujúcich proti línii vedenia za nečakane vysoký. Hlasovanie sa považovalo za test vplyvu predsedníčky CDU Angely Merkelovej, ktorá vylúčenie presadzovala.
Poslanec osudné slová povedal v deň štátneho sviatku 3. októbra vo svojej domovskej obci Neuhof pri stredonemeckej Fulde. „Židia boli vo veľkom počte aktívni tak v riadiacich zložkách, ako aj v popravných komandách čeky (tajnej polície sovietskeho režimu na potlačenie „vnútorného nepriateľa“ po revolúcii v roku 1917 -). Židov tak možno do istej miery označiť za národ páchateľov.“
Vedenie CDU sa najskôr uspokojilo s pokarhaním, ale pod tlakom udalostí a búrlivej debaty o antisemitizme na domácej scéne sa nakoniec rozhodlo poslanca zbaviť. Nepodarilo sa mu Hohmanna prinútiť, aby sám opustil frakciu a vzdať sa mandátu. Ten mu zostáva a poslanec zrejme bude ďalej fungovať ako nestranný. Včera vyjadril ľútosť nad svojím prejavom a nasledujúcim vývojom. Hohmannovi nepomohli ani elektronické listy, keď v minulých dňoch žiadal členov klubu o zhovievavosť. Sťažoval sa, že obvinenia z antisemitizmu sa dotýkajú nielen jeho, ale aj rodiny.
Centrála CDU v Berlíne registruje množstvo telefonátov, mailov aj listov, ktoré väčšinou protestujú proti vylúčeniu Hohmanna. Pošta prichádza hlavne od členov strany, ktorí nepovažujú poslancove výroky za antisemitské.
Už v minulých dňoch sa za Hohmanna postavil poslanec bavorskej CSU Norbert Geis, ktorý je známy pravicovými výrokmi. Šéf CSU a bavorský krajinský premiér Edmund Stoiber sa od Geisa dištancoval. Geis kritizoval Merkelovú, že sa dáva „hnať“ vývojom a podlieha vyhrocovaniu situácie.
Ako napísal najčítanejší denník Bild, v CDU/CSU rastú obavy, že by Hohmann mohol založiť novú stranu na kraji pravicového spektra. Prinajmenšom by sa mohol stať pre mnohých radikálov v krajine mučeníkom.
Vylúčenie poslanca z niektorej z frakcí však nie je v nemeckom parlamente úplnou novinkou. Naposledy na začiatku roku sa opoziční liberáli (FDP) zbavili bývalého podpredsedu Jürgena Möllemanna.
Ten v minuloročných voľbách agitoval s pochybne financovaným letákom proti izraelskej vláde. Tohto roku v júni zrejme spáchal samovraždu, keď si tento ostrieľaný parašutista neotvoril pri zoskoku padák.
Autor: LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk, Berlín