Maria a Arnold, prvý pár Kalifornie

Akčný hrdina Arnold Schwarzenegger žil až do siedmeho októbra v nereálnom svete. Teraz sa život päťdesiatšesťročného kulturistu a hollywoodskeho herca zmení. V pondelok preberie od porazeného demokrata Garyho Davisa guvernérske kreslo Kalifornie a ...


Arnold Schwarzenegger ako slávny kulturista v roku 1976, rok predtým, ako sa zoznámil s Mariou. Arnold hovorí, že svaly pôsobia na ľudí magicky - ženy vraj pdajú svalnáčom doslova k nohám.


Akčný hrdina Arnold Schwarzenegger žil až do siedmeho októbra v nereálnom svete. Teraz sa život päťdesiatšesťročného kulturistu a hollywoodskeho herca zmení. V pondelok preberie od porazeného demokrata Garyho Davisa guvernérske kreslo Kalifornie a bude musieť ukázať, že rozumie aj skutočnému životu. Po jeho boku bude v deň inaugurácie žiariť o desať rokov mladšia manželka Maria Shriverová, televízna redaktorka z kennedyovského klanu. Nasledujúce štyri roky by mali byť prvým párom najsilnejšieho štátu na západnom pobreží USA.Som víťazný typ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O tom, ako sa z obyčajného chlapca z rakúskeho mestečka Thal neďaleko Grazu môže stať kalifornský guvernér, sa dá niečo dozvedieť zo Schwarzeneggerovej autobiografickej knihy .

„Stále o sebe počúvam čudné reči, ako som opustil vlasť, ako som zabudol na knihy a vrhol sa na činky. Ako som bažil po peniazoch. Ako zbožňujem slávu a ako neviem hrať. A ako som sa votrel ku Kennedyovcom. A čo je zo všetkého najlepšie, ako mi vraj vždy všetci museli pomáhať. Títo neprajníci sa však mýlia. Vždy mi bolo totiž úplne jasné, že som víťazný typ. A byť víťazným typom, to znamená byť vyvoleným pre veľké veci. Niektorí vravia, že by som mal byť občas ticho a veľmi sa nerozťahovať. Vraj trochu skromnosti by mi nezaškodilo. Tým všetkým odkazujem svoje hlavné krédo: skromnosť je slovo, ktoré sa mňa netýka. Zo svojho slovníka som ho vyškrtol, keď som mal dvanásť rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – REUTERS


V tom čase chcel mať otec – policajt – z Arnolda obchodníka, matka úradníka. Malého Arnolda však viac než rodičovské želania oslovili americké magazíny s fotkami svalnatých mužov, ktoré sa na prelome 50. a 60. rokov občas objavovali v Rakúsku. Najskôr začal cvičiť pod vedením jedného z prvých rakúskych kulturistov, Kurta Marnula. Práve on oblepil pivnicu, kde cvičili, obrázkami amerických bodybuilderov. Tréner si na Arnolda spomínal takto: „Mal som viac zverencov, ale Arnold sa od nich líšil v podstatnej veci – nechcel mať veľké svaly hneď na druhý deň. Mal dar neuveriteľnej trpezlivosti a keď sme cvičili, neustále sa vypytoval, čo ktorý cvik s jeho telom urobí. Bola radosť s ním pracovať.“

Aj sám Arnold neskôr povedal, že chce byť lepší ako všetci ostatní. Začiatkom 60. rokov, keď sa stal americkým prezidentom charizmatický John Fitzgerald Kennedy, ho okrem svalovcov začalo na Amerike priťahovať aj čosi viac. „Zbožňujem Ameriku a Johna Kennedyho,“ vravieval. O pár rokov sa tam odsťahoval.

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie s Mariou

V lete roku 1977 sa v New Yorku konal charitatívny tenisový turnaj na počesť zavraždeného senátora Roberta Kennedyho. Jedným z pozvaných hostí bol aj slávny kulturista, držiteľ titulov Mr. Olympia a Mr. Universe Arnold Schwarzenegger, známy priaznivec značky Kennedy. Práve tam sa Arnold zoznámil s Mariou Shriverovou, svojou budúcou manželkou , neterou bývalého prezidenta Johna Kennedyho.

„Poznal som viacero žien, ale Maria sa od všetkých odlišovala. Ostatné obdivovali moju postavu, niektoré sa chceli dotknúť mojich svalov. Maria sa mi však pozerala do očí. Prvýkrát v živote som znervóznel. Od tej chvíle som na ňu už nemohol zabudnúť,“ spomína Arnold.

Obdiv bol však obojstranný. Na Mariu zapôsobila okrem hlbokých Arnoldových očí a silnej brady najmä rozhodnosť, ktorá z neho vyžarovala.

SkryťVypnúť reklamu

So svalnatou postavou pánom každej situácie

O ruku ju Schwarzenegger požiadal až o deväť rokov neskôr, počas plavby člnom na rakúskom jazere. V tom čase bol už známy ako filmový Terminátor a ona bola uznávanou redaktorkou televíznej stanice NBC. Pred príbuznými ho musela poriadne obhajovať. Nielen pre republikánske politické názory, ale aj preto, že rodina sa obávala veľkých svalov a malej mozgovej hmoty.

Určité obavy však boli aj v nej. Arnold bol totiž vďačnou témou bulvárnych médií. Písali o ňom nielen ako o mužovi so železnou vôľou, ktorý dobyl Ameriku, ale aj o mužovi, ktorý sa vtiera ku Kennedyovcom, a pritom sa rád poteší aj s inými ženami. Mariu zasiahol najmä jeho románik s herečkou Brigitte Nielsonovou, bývalou manželkou ďalšieho svalovca, Sylvestera Stallona. Hoci ju Arnold ubezpečoval, že išlo iba o nevinný flirt a že všetko sa už skončilo, v tomto mu veľmi neverila. Aj keď mal ako slávny kulturista na celom svete aj milióny mužských obdivovateľov, ženy naňho doslova leteli. Sám to vysvetľoval takto: „Ak máte mohutnú svalnatú postavu, stávate sa pánom každej situácie. Všetci sa na vás dívajú s mimoriadnou úctou. Muži vám závidia, ženy padajú k nohám. A v tej chvíli sa chcete stať ešte mohutnejším, čím môžete ešte viac zapôsobiť.“

SkryťVypnúť reklamu

S Arnoldovým vzťahom k ženám sa však nakoniec zrejme vyrovnala. Keď sa nedávno v predvolebnom boji objavili v médiách tvrdenia niektorých žien, že Arnold ich v minulosti sexuálne obťažoval, a on sa všetkým, ktoré urazil, verejne ospravedlnil, Maria to označila za jeho statočnosť. „Nikto na svete nie je dokonalý,“ vyhlásila. „Nestála by som tu, keby tento muž nebol skvelou ľudskou bytosťou. Nevenovala by som tomu svoj čas, neprerušila by som svoju prácu, ktorú mám rada, keby som tomuto mužovi neverila.“

Od prvej chvíle ich zoznámenia dôverovala najmä sile jeho osobnosti. Už vtedy pred celým svetom predviedol, že dokáže, čo si zaumieni. V kulturistike bol na samom vrchole, písal knižky, vydával kulturistický magazín. Pravidelne sa objavoval v televízii a stal sa vzorom pre mladých chlapcov. Každý z nich chcel byť taký silný a slávny ako on.

SkryťVypnúť reklamu

Z kulturistu herec

Aj na ceste k filmu mu pomohla vrodená „neskromnosť“. Žil v Los Angeles, bol celebritou, takže vedel, že so svojou postavou môže zapôsobiť i na filmových bossov Hollywoodu.

„S televíziou som už mal skúsenosti. Mohol byť nejaký problém postaviť sa pred filmovú kameru?“

Prvý film, Herkules v New Yorku, bol však prepadákom. Keď sa ho novinári pýtali, či s filmovaním po takom zjavnom neúspechu neprestane, odpovedal: „Skončiť? Veď iba začínam!“

Maria jeho rozhodnutie stať sa hercom nikdy nekomentovala. Väčšina jej známych vyjadrení na adresu budúceho manžela bola rovnaká: „Arnolda budem podporovať vo všetkých jeho rozhodnutiach.“ Prvý film, za ktorý ho pochválila, bol Barbar Conan.

Dosiahol, čo chcel

V roku 1986 mal hviezdny americký pár veľkolepú svadbu. Zúčastnili sa na nej športovci, herci, boháči, filantropi, politici. Biely dom zastupoval vtedajší viceprezident George Bush senior s manželkou Barbarou. Hneď po obrade si vraj Arnold do svojho úzkostlivo stráženého denníka zapísal: „Dosiahol som všetko, čo som vždy chcel!“

SkryťVypnúť reklamu

Nestal sa však len hereckou celebritou a manželom slávnej ženy, stal sa aj členom jednej z najmocnejších amerických rodín. Kennedyovský klan ho prijal medzi seba. Mariini rodičia sa však snažili zaťove republikánske názory trochu ovplyvniť. Práve preto dnes Schwarzenegger na rozdiel od iných republikánov zmýšľa liberálnejšie. Jeho politickú filozofiu presne vystihuje jeho predvolebná veta: „Zbožňujem cudzincov, ktorí prichádzajú bez peňazí, rovnako ako gayov a lesbičky!“ Je aj za potraty. Na novinársku otázku, ako by sa politicky zaradil, odpovedá: „Som umierneným republikánom.“

Terminátor burcuje mládež

Rozhodnutiu kandidovať za guvernéra však predchádzala ešte dlhá cesta. Prvú „politickú“ funkciu dostal za éry prezidentovania Busha staršieho, keď býval častým hosťom v Bielom dome. Stal sa predsedom prezidentskej športovej komisie. Jeho úlohou bolo pritiahnuť deti k športovaniu. Počas troch rokov cestoval po celej Amerike a burcoval mládež. Jeho agitácia zaberala. V tom čase bol totiž už slávnym Terminátorom, neohrozeným bojovníkom so zlom. Jeho výroky – I am a machine, I will be back či Hasta la vista, baby (Som stroj, Vrátim sa, Dovidenia, baby), navyše s nenapodobiteľným prízvukom, poznal každý chlapec.

SkryťVypnúť reklamu

Film mu priniesol nielen slávu, ale aj obrovské peniaze. Za tretí diel Terminátora, ktorý sa začal premietať tesne pred guvernérskym volebným súbojom, dostal rovných tridsať miliónov dolárov.

Syn rakúskeho policajta a ženy v domácnosti sa stal v Amerike boháčom. Dostáva astronomické honoráre za filmy, ešte viac však zarobil na kúpe a predaji nehnuteľností. Napríklad v Santa Monice, kde majú s Mariou rozsiahle sídlo, mu patrí takmer celý hlavný bulvár.

Politika je obeťou

Aj keď s Mariou hovorili o vstupe do veľkej politiky často, jeho rozhodnutie kandidovať za kalifornského guvernéra na jar tohto roku ju najprv zaskočilo a pokúšala sa mu to vyhovoriť.

„Pochádzam z rodiny, kde sa najčastejšie hovorilo práve o politike, takže viem, že každý, kto do nej vstupuje, sa skôr či neskôr stane jej obeťou. Preto sme Arnoldovo rozhodnutie veľmi vážne prediskutovali. No napokon sme sa dohodli. Budem manžela podporovať a stáť po jeho boku,“ povedala Maria Shriverová pred voľbami. Vedela pritom, že si to od nej vyžiada značnú obeť. Vzdala sa práce televíznej redaktorky a naplno sa vrhla do manželovej predvolebnej kampane. Chodila na stretnutie s voličmi, presviedčala sponzorov, objavila sa s Arnoldom v obľúbenom televíznom programe Oprah Winfreyovej, kde opisovala, ako jej manžel nosí každé ráno kávu do postele.

SkryťVypnúť reklamu

„Viem, koľko hlasov som dostal vďaka tebe,“ obrátil sa Arnold na Mariu, keď vystúpil na pódium už ako víťaz volieb. Nebola to len prázdna veta. „Shriverová má politiku v krvi, je to jednoducho talent,“ povedali o nej na CNN.

Kalifornských voličov však nepresvedčila len Maria. Nový guvernér im sľúbil okrem iného znížiť dane, zrušiť vysoké poplatky pri registrácii áut, pritiahnuť do krajiny nové investície. Ak sľuby nesplní, môžu ho kedykoľvek odvolať, podobne ako to urobili v prípade jeho predchodcu Davisa.

Od pondelka budú žiť Arnold s Mariou a svojimi štyrmi deťmi v hlavnom meste Kalifornie, v Sacramente. Ich guvernérske sídlo bude skromnejšie ako to doterajšie v Santa Monice a Arnoldov ročný plat bude len 35-tisíc dolárov. To však nebude v ich novom živote podstatné. Rozhodli sa vstúpiť do verejnej služby, čo sa v Amerike považuje za jednu z najvyšších hodnôt.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu