
Kým neprídu celodenné mrazy, možno ešte vysádzať ovocné stromčeky. FOTO – (AR)
Ako ošetríme mladé stromčeky, ktoré budeme vysádzať?
„Stromčeky je vhodné dať na noc pred výsadbou do vedra s vodou, aby sa všetky povrchové vrstvy koreňovej sústavy dobre premáčali. Pri skracovaní korienkov postupujeme tak, že pôvodné rezné plochy, ktoré vznikli pri vyorávaní stromkov v škôlke, upravíme tak, aby plocha rezu bola čo najmenšia. Dlhšie korene skrátime. Po takomto zásahu sa na nich rýchlejšie vytvára kalus, lepšie sa hoja rany a stromky neutrpia veľký šok z presádzania. Rýchlo tiež vytvárajú množstvo nových koreňov.“
Keď nám nepriaznivé počasie znemožní dreviny sadiť v najbližších dňoch, v akých podmienkach ich uchovávame, aby vydržali čo najdlhšie?
„Ak máme napríklad broskyne, ktoré sa majú sadiť až na jar, alebo iné stromky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžeme vysadiť, uložíme ich na chránenom mieste či v chladnej pivnici do menšej jamy a zasypeme vlhkou hlinou. Pri dlhotrvajúcom suchom počasí hlinu a stromky občas, napríklad raz za mesiac pokropíme.“
Do akej hĺbky sadíme?
„Pri sadení dodržiavame pôvodnú hĺbku zakotvenia stromku v pôde. Spodnú časť jamy zasypeme zeminou z pôvodnej podorničnej vrstvy a utlačíme. Korene rovnomerne zasýpame ornicou, pričom stromčekom občas potrasieme, aby hlina obklopila korienky. Takisto ju utlačíme, aby korene získali dobrý kontakt s pôdou. Nakoniec výdatne zavlažíme. Po vsiaknutí vody nasypeme okolo stromčeka kužeľ hliny, môže byť i zo spodu jamy.“
Aké sú najčastejšie chyby pri vysádzaní?
„Záhradkári sa často snažia vysadiť stromčeky čo najhlbšie, aby im zabezpečili dostatočnú zásobu vlahy. Je to však nesprávne, takéto dreviny majú potom oslabený štart do vegetácie a silne zaostávajú za ostatnými, ktoré sú vysadené v normálnej hĺbke, teda ako v škôlke.“
Akú starostlivosť si vyžadujú stromčeky v ďalšom období?
„Pred príchodom zimy treba k nim prihrnúť pôdu, aby sa vytvorila pyramída, ktorá ochráni ich koreňovú sústavu pred mrazmi. Na jar tento kužeľ rozhrnieme a okolo stromčekov urobíme misy, v nich sa bude zhromažďovať vlaha. V zime treba dreviny chrániť aj pred ohrýzaním zverou. Stačí na to napríklad hrubší novinový papier, ktorým ovinieme kmene približne do výšky jedného metra. Lepšie však na tento účel poslúžia špeciálne plásty a siete, ktoré sa fixujú k stromčekom.
Mali by sme venovať väčšiu pozornosť aj pôde?
„V zimných mesiacoch musíme počítať so všetkými nástrahami počasia. Najmä v druhej polovici zimy sa môže po dlhotrvajúcom suchu a silných vetroch objaviť veterná erózia. Odvieva sa pritom najúrodnejšia povrchová vrstva pôdy a piesočnaté častice pôdy môžu poškodzovať rastliny. Vhodné je pôdu na zimu prikryť, napríklad vrstvou mulču alebo organickej hmoty. Ochrannú úlohu zohráva aj plastová fólia, ktorú treba na okrajoch zaťažiť kameňmi.“
MÁRIA INŠTITORISOVÁ