
FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
BRATISLAVA – V ambulanciách lekárov vraj zatiaľ napätú situáciu v lekárňach necítiť. Chronicky chorí pacienti si častejšie chodia dať predpísať lieky.
„Moji pacienti, ktorí berú lieky dlhodobo, sú väčšinou zásobení, lieky majú na pár týždňov dopredu. Ale vidieť, že majú obavy, sú vystrašení,“ hovorí endokrinológ a gastroenterológ Ján Bielik z Nového Mesta nad Váhom.
Lekári, ktorých sme oslovili, zatiaľ nemuseli pacientom meniť lieky. „Zatiaľ sa mi nestalo, že by pacient prišiel s tým, že nezohnal lieky, ktoré som mu predpísal. Nesťažovali sa,“ hovorí praktický lekár pre dospelých Ján Nemšák z Hlohovca. „S týmto som sa zatiaľ nestretol,“ povedal aj praktický lekár Juraj Pružek z Púchova. Podobnú skúsenosť má aj neurologička Eva Hermanová z Košíc. „Pracujem zatiaľ v normálnom režime. Pacienti majú obavy, ale to majú už dávno, a majú ich aj zdravotníci, každý, kto v týchto časoch pracuje v zdravotníctve,“ hovorí.
Pacienti si podľa lekárov občas „šetria“ svoje lieky – namiesto dvoch predpísaných tabletiek užijú jednu alebo si liek dajú každý druhý deň – ale to podľa lekárov nesúvisí s momentálnou situáciou v lekárňach. „Stáva sa, že si pacienti uberú z dávky, ale nemyslím, že tento týždeň je to nejaké výraznejšie,“ hovorí doktor Nemšák.
Pred svojvoľným dávkovaním však lekári aj každý leták k lieku dôrazne varujú.
(mar)
Situácia s lekárňami je stále rovnaká
Lekáreň v Košťanoch nad Turcom včera zatvorili – už nemajú lieky. „V stredu som z piatich pacientov s receptami mohla dať lieky len jednému,“ povedala majiteľka lekárne Antónia Halienová. Už počas uplynulého týždňa objednávala lieky len podľa receptov. Klientelu tvoria najmä starší ľudia, preto ich lekárnička nechcela posielať po lieky do Martina. „Lieky si prišli vyzdvihnúť na nasledujúci deň.“
Distribútorom nedokáže uhrádzať faktúry ani v lehote splatnosti 120 dní. Niektorí sú síce ochotní dodávať lieky aj naďalej, ale majiteľka malej vidieckej lekárne sa obáva penalizácie. Všeobecná zdravotná poisťovňa jej naposledy uhradila faktúru zo začiatku apríla. Ako formálny dôvod zatvorenia lekárne uviedla majiteľka inventúru.
V Trnavskom kraji včera naopak otvorených lekární pribudlo. Svoju lekáreň má otvorenú aj šéfka regionálnej lekárnickej komory Emília Benková, rovnako aj farmaceutka Trnavského samosprávneho kraja Viera Čillíková.
Niektoré dedinské lekárne, napríklad v Jaslovských Bohuniciach, neboli zatvorené vôbec, aj keď ich majiteľky sa pod rozhodnutie komory o zatvorení pre nedostatok peňazí podpísali. Podľa pracovníčky tejto lekárne sú na dedine iné vzťahy, preto si zatvorenie nemôžu dovoliť.
Výzvu lekárnickej komory formálne podporili v okrese Skalica, ale lekárne nezatvorili.
V Banskobystrickom kraji sú zatvorené takmer všetky vidiecke lekárne a podľa predsedu regionálnej lekárnickej komory Petra Mihálika žiadna z lekární od pondelka lieky neobjednáva a zásoby sa rapídne zmenšili aj vo väčších lekárňach v mestách. Situácia je podľa neho kritická.
Lekárne v Žilinskom kraji boli otvorené, s výnimkou okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto, kde boli pacientom k dispozícii len pohotovostné lekárne.
Podľa predsedu Regionálnej lekárnickej komory v Žiline Igora Minaroviča lekárne majú len minimálne množstvá liekov a objednávajú len život zachraňujúce lieky pre konkrétnych pacientov. (tasr)