BRATISLAVA – Na slovenských vysokých školách študuje niekoľko sto mladých ľudí z rozvojových krajín, ktorým štát poskytuje štipendiá. Najväčší záujem je o medicínu, medzinárodné ekonomické vzťahy, manažment či informatiku. Podmienkou udelenia štipendia je, aby záujemca vedel na požadovanej úrovni po slovensky a aby ho škola prijala.
Štát vynakladá ročne na štúdium občanov rozvojových krajín 20 miliónov korún. Štipendista mesačne dostane päťtisíc korún, na doktorandskom štúdiu šesťtisíc. Na začiatku a konci štúdia dostane jednorazovo 1000 korún. Ministerstvo školstva chce zaviesť motivačný prvok – do priemeru 1,3 by dostal ročne štipendista 600 korún a doktorand 1500 korún.
Mnoho študentov sa po doštudovaní už nevracia domov a rozvojovým krajinám teda príliš nepomáhajú. Nízky je aj počet študentov, ktorí by mohli šíriť slovenský jazyk a kultúru. Absolventi slovenskej vysokej školy sa doma často nevedia uplatniť.
V tomto roku by malo ukončiť magisterské štúdium 22 štipendistov z rozvojových krajín. Jazykovou prípravou má prejsť 35 zahraničných študentov. Keďže vláda neplánuje zmeny, aj v rokoch 2004 až 2007 dostanú krajania 70 a cudzinci 48 štipendií.
Najviac študentov z cudziny nie je z rozvojových krajín, ale zo Srbska a Čiernej Hory, Rumunska a Maďarska. (ts)