BRATISLAVA – Program, ktorý sľuboval riaditeľ STV Richard Rybníček spustiť od budúceho roka, nebude taký bohatý, ako si sám predstavoval. Včera požiadal Radu STV o schválenie novej vysielacej štruktúry, ktorá je o čosi skromnejšia oproti tej, čo mu schválila rada ešte v auguste.
„Počas rokovaní s ministerstvom financií som nedostal prísľub, že bude STV do konca roka oddlžená,“ zdôvodnil novú verziu programu Rybníček. Dlh je v súčasnosti 600 miliónov korún.
Televízia príde s novým programom, na ktorý Rybníček dá v budúcom roku pre STV1 300 miliónov a pre STV2 200 miliónov. To však nestačí, a tak „nedokážeme spustiť všetky tituly“, povedal.
Rada požiadala Rybníčka, aby svoj návrh doplnil o podrobnosti aj o presnejšie finančné vyčíslenie, než ho definitívne schváli.
Zmeny oproti pôvodnému plánu nastanú len v prípade STV2. „Bude menej náboženského vysielania, maďarského vysielania, zníži sa zábava,“ povedal Rybníček s tým, že pribudne viac dokumentárnych filmov. Mieni zároveň pre STV1 vypísať súťaž na „slovenský denný seriál“.
Jedným z nových programov, ktoré chystá spustiť v roku 2004 STV, je aj Talkshow Andrey Vadkerti. Názov relácie spochybnil Marek Maďarič, ktorý nepovažuje Vadkerti za „takú významnú osobu, aby relácia niesla jej meno“.
Rybníček namietal, že tento názor „pritiahne divákov k obrazovke“. STV plánuje túto reláciu vysielať trikrát v týždni.
Členovia rady vyčítali Rybníčkovi používanie archívnych materiálov, ktoré je podľa Vlada Černého príliš náhodné a nemá dramaturgiu. Vedenie STV to vysvetľuje tým, že dramaturgia sa sústredí na prípravu programov v novom roku.
Zasadnutie rady opäť, tak ako viackrát predtým, sčasti pohltili diskusie okolo technického stavu dabingových štúdií. V rade sú traja herci – jej predseda Marián Slovák, Vlado Černý aj Ján Greššo. Aj keď všetci tvrdia, že nepresadzujú žiadne lobistické záujmy hercov, najaktívnejší v debate sú práve oni. Herci majú podozrenie, že dabingové štúdiá sa dostatočne nevyužívajú. Rybníček im oponuje, že niektoré z nich sa modernizujú, aby sa ušetril obslužný personál. „Ak má niekto podozrenie na nekalé praktiky, nech s tým otvorene vyjde,“ povedal.
Členovia rady sa nakoniec dohodli, že technický stav dabingových štúdií a ich využitie skontroluje nezávislá pracovná skupina, v ktorej budú dvaja odborníci a traja zástupcovia rady. Slovák navrhol, aby v záujme objektivity neboli v pracovnej skupine za radu herci.
Rada sa zaoberala aj sťažnosťou redaktora Bradu na cenzúru v spravodajstve – od vedenia spravodajstva si vyžiadala ďalšie dokumenty. To cenzúru vylučuje, šéfeditor Braňo Zvara však nevyvrátil, že redaktorovi bez jeho vedomia časť výpovede Romana Kováča vystrihol. (hr)