Novela ústavy posilní parlament

BRATISLAVA – Pred vstupom Slovenska do Európskej únie je nevyhnutné novelizovať aj ústavu. Znenie novely sa pripravuje už niekoľko mesiacov, ale predseda parlamentu Pavol Hrušovský nie je presvedčený, že o ňom začnú poslanci rokovať už v decembri.

BRATISLAVA – Pred vstupom Slovenska do Európskej únie je nevyhnutné novelizovať aj ústavu. Znenie novely sa pripravuje už niekoľko mesiacov, ale predseda parlamentu Pavol Hrušovský nie je presvedčený, že o ňom začnú poslanci rokovať už v decembri.

Zo štyroch okruhov novely očakáva Hrušovský problém iba pri jednom. Novela počíta s tým, že poslanci budú môcť zaviazať členov vlády, ako majú v Bruseli rokovať a hlasovať. Tým sa posilní postavenie národného parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo zahraničia s návrhom nesúhlasí. „Záväzné stanovisko by mimoriadne zväzovalo ruky ministrov počas ich rokovaní v Bruseli,“ povedal Maroš Ševčovič, generálny riaditeľ sekcie európskych záležitostí.

SkryťVypnúť reklamu

Hrušovský si myslí, že by mal zaniknúť výbor pre európsku integráciu a vzniknúť iný s novými právomocami. Otázne je, kto budú jeho členovia a o ktorých otázkach budú takto rozhodovať. „Ten kľúč musíme nájsť,“ povedal Hrušovský.

S týmto modelom údajne súhlasia okrem SDKÚ všetky koaličné strany a zásadné pripomienky zatiaľ nemá ani opozícia. „V zásade nie som proti tomu,“ hovorí šéfka eurointegračného výboru Monika Beňová zo Smeru, ale navrhuje, aby vznik nového výboru zakotvila priamo novela ústavy.

Poslanec koaličnej ANO Jozef Banáš vidí problém v tom, že výbor by musel zasadať prakticky stále, lebo v únii sa denne rozhoduje o množstve vecí. „Teraz ideme do Dánska a chceme sa ich na to spýtať,“ povedal Banáš. Dánsky modelparlamentu silného voči vláde bol pre prípravu našej novely vzorom.

SkryťVypnúť reklamu

Prijímanie novely však narazí na viaceré problémy. HZDS a Smer už avizovali, že svoj súhlas podmieňujú vytvorením parlamentných vyšetrovacích komisií. Vznikali by s cieľom vyriešenia konkrétnych káuz. Ich členmi by boli poslanci. Hrušovský túto možnosť priamo neodmietol. Skôr si však myslí, že zriaďovanie vyšetrovacích výborov by mal upraviť samostatný ústavný zákon, a nie ústava.

Navrhované zmeny v ústave

* občania Európskej únie s trvalým pobytom budú mať volebné právo vo voľbách do Európskeho parlamentu, tieto voľby bude vyhlasovať predseda parlamentu, kontrolu ich ústavnosti a zákonnosti bude robiť Ústavný súd,

* postavenie právnych aktov únie, ktoré budú po 1. 5. 2004 na Slovensku priamo záväzné (návrh ich zaraďuje medzi pramene práva, ktorými možno ukladať povinnosti),

SkryťVypnúť reklamu

* nezlučiteľnosť mandátu poslanca Národnej rady s mandátom europoslanca,

* parlament by mal mať právo zaväzovať členov vlády na rokovaniach a hlasovaniach v orgánoch únie.

Ako by mali poslanci zaviazať členov vlády

Právomoc zaväzovať členov vlády by malo buď plénum parlamentu, alebo špeciálny výbor. Ten by nahradil terajší výbor pre európsku integráciu. Spôsob, akým sa bude tvoriť, ešte nie je známy. To isté platí aj o počte noriem, ku ktorým by sa takto parlament vyjadroval.

Na prijatie zásadného stanoviska treba získať nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov poslancov. Členovia vlády by potom boli na rokovaniach a hlasovaniach v orgánoch únie týmto stanoviskom viazaní. Odchýliť by sa od neho mohli iba v nevyhnutných prípadoch a so zreteľom na záujmy krajiny. O tomto kroku by museli bezodkladne informovať parlament. Ak by ten s takýmto krokom nesúhlasil, do úvahy prichádza vyvodenie politickej zodpovednosti voči konkrétnemu ministrovi.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak by nebol parlament schopný prijať stanovisko, získali by členovia vlády voľný mandát. Na rokovaniach ani hlasovaniach by názorom poslancov neboli viazaní.

(rp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu