BANSKÁ BYSTRICA – Demokratická strana má po sobotňajšom kongrese v Banskej Bystrici nové vedenie. Predsedom DS je na druhý pokus Ľudovít Kaník a prvým podpredsedom Alexander Slafkovský. Väčšina delegátov svojou voľbou teda de facto odmietla politický hodnotový systém ponúkaný Františkom Šebejom, ktorého podporuje päť zo šiestich poslancov DS v parlamente. Kongres potvrdil štiepenie DS a otvorený spor medzi konzervatívnym krídlom Šebeja a manažérskou stratégiou skupiny okolo Kaníka.
Okrem nového predsedu získali občianski demokrati aj titul strany s najkratšie zvoleným predsedom v histórii. Šebej, ktorého v sobotu kongres na post predsedu zvolil ešte pred Kaníkom, bol totiž vo funkcii dve a pol hodiny. Svoje predsedníctvo vopred podmienil tým, že Kaník nebude prvým podpredsedom. Keďže kongres Kaníka zvolil, Šebej odstúpil. Kaník podľa neho predstavuje iný svet hodnôt a pod jeho vedením sa môže DS stať napodobeninou SDKÚ. Svoju kandidatúru okamžite stiahli aj Šebejom navrhovaní kandidáti na podpredsedov a spolu odišli od predsedníckeho stola. Poslaneckých mandátov sa však nevzdajú.
Aj keď Kaník súboj so Šebejom o predsedu DS odmietal, hodinu pred polnocou nomináciu prijal a 116 zo 165 prítomných delegátov ho zvolilo na čelo strany (50 priaznivcov Šebeja a Langoša pred hlasovaním opustilo sálu).
DS sa tak dostala do kurióznej situácie, pretože vrátane čestného predsedu Paulínyho mala v jednom dni štyroch predsedov.
Šebej sa ešte pred voľbami snažil jasnú väčšinu prokaníkovsky orientovaného auditória presvedčiť, že jedine pokračovanie zápasu proti korupcii, klientelizmu a partitokracii môže strane zabezpečiť dôvod na existenciu. V opačnom prípade upozornil na hrozbu začlenenia DS do slovenského politického folklóru. Podľa neho sa totiž politika vládnej garnitúry nezbavila prepojenia s ekonomikou, čo plodí korupčné prostredie degenerujúce hospodárstvo. Prijatie funkcie predsedu podmienil zvolením svojho tímu podpredsedov bez Kaníka, pretože „inak je funkcia nevykonávateľná“.
Šebejovo krídlo kritizovalo Kaníka a upozorňovalo na jeho prepojenosť na ekonomickú loby. Poslanec Zajac napríklad označil Kaníkovo podnikanie za bezpečnostné riziko pre DS a obvinil ho zo lží, klientelizmu a spolu s ďalšími, okrem Kužmu, mu otvorene vyslovil nedôveru.
Kaník poprel všetky obvinenia a ponúkol strane novú dynamiku a energiu. „Bez toho sa myšlienky a hodnoty rozplynú a členovia DS sa budú môcť stretávať nanajvýš na seminároch o boji proti korupcii, bez možnosti ovplyvňovať politiku,“ dodal. Kaníkovo krídlo okrem iného vyčítalo Šebejovi a poslancom odtrhnutosť od členskej základne, prílišnú akademickosť, dokonca aj komunistické myslenie, ale najmä neschopnosť zdvihnúť preferencie, ktoré sa už niekoľko mesiacov pohybujú pod dvoma percentami.
Predseda Kaník po zvolení označil situáciu za najťažšiu v histórii DS a vyzval všetkých na spoluprácu.
Tvrdí, že na princípoch strany sa nič nemení, chce len dosiahnuť väčšiu akceptovateľnosť vo verejnosti. Za možných koaličných partnerov v budúcich voľbách považuje SDKÚ, KDH a SMK.
DANIEL VRAŽDA
Tematicky príbuzné články:Nové vedenie DS
Životopis Ľ. Kaníka
Šebej: Voľba Kaníka môže spečatiť osud DS
REAKCIE NA SNEM DS
Ľudovít Kaník: Na obvinenia si už nepamätám
Spor o podstatu hodnôt
Koniec po deviatich rokoch