Mečiar: Ponúkali mi Dzurindove telefonáty

Je trojnásobným predsedom vlády. Slovenská informačná služba bola za jeho vlády podozrievaná z politického zneužívania. Niektoré kauzy spájané so SIS amnestoval ešte ako zastupujúci prezident, o väčšine z nich súdy dodnes právoplatne nerozhodli.


foto sme - pavol funtál


Je trojnásobným predsedom vlády. Slovenská informačná služba bola za jeho vlády podozrievaná z politického zneužívania. Niektoré kauzy spájané so SIS amnestoval ešte ako zastupujúci prezident, o väčšine z nich súdy dodnes právoplatne nerozhodli. Škandály však tajnú službu obchádzajú dodnes. O situácii v SIS a na politickej scéne sme sa rozprávali s expremiérom a predsedom HZDS VLADIMÍROM MEČIAROM.

V poslednom čase sa často objavujú prirovnania Mikuláša Dzurindu k Vladimírovi Mečiarovi. Čo vy na to?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je pre mňa pocta byť porovnávaný s Mikulášom Dzurindom.“

Prečo tie porovnania vznikajú?

„Časť ľudí, ktorá bola vtedy proti a myslela si, že príde lepšie, a neprišlo, si to rieši tým, že hovorí – sú rovnakí.“

Nie je to aj pre situáciu v tajnej službe v posledných mesiacoch? Možno tam niektorí vidia podobnosť.

„Sú dve situácie – prístav v búrke a búrka v prístave. Tak to bolo v tajnej službe vtedy a teraz. Kým v rokoch 1994 až 1998 prechádzala tajná služba zásadnou zmenou, teraz je situácia iná. Vtedy sa služba zakladala, nebolo techniky, nebolo ľudí. Teraz sa služba uberá nesprávnym smerom. Len tento rok zaťažila vládu, štát aj Mikuláša Dzurindu troma veľkými aférami – odpočúvaniami, skupinkou a odvolaním Mojžiša. Každá jedna sama o sebe by v demokratickej krajine stačila na pád vlády.“

SkryťVypnúť reklamu

Aký je vzťah premiér – SIS, je to tak, že SIS mu slúži?

„Predseda vlády má právo žiadať informácie od SIS, parlament má právo kontroly, ale v skutočnosti sa to deje inak. Predseda vlády síce môže žiadať informácie, ale o ich obsahu rozhoduje SIS a nemusí to vždy zodpovedať tomu, čo SIS naozaj má. SIS nie je kontrolovateľná, v tejto zákonnej podobe vytvorila systém v systéme a správa sa podľa svojvôle tých, ktorí v nej sú.“

Predseda vlády teda nemusí dostávať správne informácie?

„Nemusí, je manipulovateľný a niektoré jeho kroky naznačujú, že tie manipulácie prijal.“

SIS kúpila odpočúvací systém izraelskej firmy Verint v roku 1995. Pamätáte si na to? Prečo to bola práve táto firma?

„V roku 1995 sme začali hľadať odpočúvací systém, lebo dovtedy ho SIS nemala. Snažili sme sa kúpiť to najlepšie, čo bolo v zahraničí. Požiadali sme Spojené štáty americké o dodávku systému. Požiadali sme aj iné štáty, tie nedodali, ale Spojené štáty americké dodali cez izraelskú firmu. Inštalovaný a spustený bol v roku 1999. Vtedy začal pracovať v tom rozsahu a s tou kapacitou, ktorú má. Pred nákupom som bol informovaný o technických kapacitách a o tom, čo všetko sa s tým dá robiť. Bohužiaľ, toto tvorí tú časť informácií, ktorú musím v záujme bezpečnosti štátu utajiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte, že naplno funguje až od roku 1999. V systéme sú však pravdepodobne „brány“, cez ktoré môže ktosi odoberať informácie. Nevedeli ste o tom, keď ste to kupovali?

„Samozrejme, že poznatky o tom existovali. Každý systém je možné odpočúvať a sledovať. Tento systém má ochrany a tie umožňujú dostatočnú kontrolu, aby pokus o vniknutie doň bol evidovaný. Nemôže sa stať, že by bol vykonaný nepozorovane.“

Vojenská prokuratúra obvinila z nelegálneho odpočúvania troch funkcionárov SIS. Jedným z nich je Ľuboš Kožela. Odpočúvaniam šéfoval od roku 1993. Poznáte ho?

„Nie. Ja som svoje styky so službou obmedzil na styky s riaditeľom Ivanom Lexom. Pri obviňovaní osôb som skeptik. Ťažko im dokážu, že to zavinili práve oni. Kazeta, ktorá by to dokázala, je v zahraničí. Niekto zo SIS ju dal technikovi, ktorý tu bol a preveroval, či je možné urobiť prienik z jedného systému do druhého.“

SkryťVypnúť reklamu

Kde v zahraničí je tá kazeta?

„Dodávateľ si ju zobral so sebou. Nie je na území Slovenska. Informácia, ktorá ide do odpočúvania, je niekým schválená. Ten, čo vykonáva odpočúvanie, robí len záznam, ten ide potom do analytiky. Je tu hra, ktorá má politické pozadie. Kto potreboval rozhádať KDH a Ruska tak, aby padol Palko? Kto potreboval cez kauzu skupinka vytvoriť napätie a obviniť veľkú skupinu ľudí v obchode a politike? Kto potreboval kauzu Mojžiš?“

Kto?

„Opozícia určite nie.“

A kto v koalícii?

„Je to spravodajská hra, ktorá sa rozohrala vydaním pokynu. Nesmerovala len k denníku SME a Ruskovi, ale aj k iným osobám. Nebudem žalobcom, poukazujem na jav a na to, že treba hľadať súvislosti.“

Je vôbec osoba Koželu dôležitá?

SkryťVypnúť reklamu

„Z hľadiska vlastných iniciatív ťažko. Aj tam, kde dochádzalo k zobchodovaniu informácií, tak to zrejme robili druhí.“

Mohol o tom, že sa v SIS nelegálne odpočúva, nevedieť bývalý riaditeľ Vladimír Mitro?

„Vladimír Mitro sám vyhlásil, že neexistovalo nič, o čom by nevedel. Pre veľký počet ľudí, ktorí sú v systéme zapojení, uznávam, že nemohol vedieť o každom odpočúvaní. O tých podstatných častiach vedieť musel.“

Nelegálny odpočúvací systém mal doniesť priamo z Izraela ďalší obvinený Ľuboš L. Vtedy sa tá kapacita naplnila?

„Kapacita bola rozbiehaná v začiatkoch postupne, najprv musela byť odskúšaná. Je tam množstvo zaujímavých technických zariadení, ale toto je hranica nutnosti mojej mlčanlivosti. Ten systém bol sfunkčnený v roku 1999. Viem, čoho je schopný, ja napríklad nepoužívam vôbec mobil. Musíme si položiť otázku, akú úlohu mal bývalý príslušník ŠtB, ktorý vedel, že neprejde previerkami spoľahlivosti. Prečo by tento robil odpočúvania, ktoré by posielal do systému vnútra, aby boli postúpené aj redakcii, aj Palkovi, aj Ruskovi, aby sa rozohrala vojna o existenciu Vladimíra Palka, ktorú myslím zvládol.“

SkryťVypnúť reklamu

Za vašej vlády sa nelegálne neodpočúvalo?

„Neviem vám povedať, nemám o tom vedomosť. Viem, že nebola technická vybavenosť.“

Aký je motív nelegálneho odpočúvania?

„Bude ich viac. Bolo naznačené, že existoval predaj informácií na konkurenciu medzi firmami.“

Vy sám ste povedali, že ste jeden prepis videli?

„Aj som počul sám seba. Aj osoba mi povedala, od koho to dostáva a kde sa to predáva. Druhá osoba mi potvrdila, že tieto informácie kupujú od SIS. Na predaj mi ponúkali nahrávky Mikuláša Dzurindu. Odmietol som sa tým zaoberať a odmietol som to kúpiť.“

Nahlásili ste to polícii?

„Upozornil som na to samotného Mikuláša Dzurindu, je to jeho vec, nech sa sám chráni. Pokiaľ ide o výpoveď pred vyšetrovateľmi, ide o to, či mám každú kontaktnú osobu oznámiť, alebo mám využiť svoje ústavné právo a informačný zdroj si chrániť. Ak by som informačný systém rozbil, nikdy mi nikto viac nič nepovie a tie poznatky sú pre mňa i pre poslanecký klub veľmi dôležité.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko stojí taký prepis rozhovoru Mikuláša Dzurindu?

„Cena za Mikuláša Dzurindu bola stotisíc korún.“

Aj vám povedali, čo v tom odpočúvaní je?

„Povedali, že sú tam veci, ktoré by Dzurindu mohli kompromitovať, ale či tam boli, neviem, lebo som si to nedal ani prehrať, rokovanie som opustil.“

Čudné, že ste neinformovali políciu, je to nelegálne.

„Je to nelegálne. Predsedu vlády som informoval, verejnosť som informoval.“

Keď tie odpočúvania ponúkali vám, tak asi aj iným politikom. Máte také informácie?

„Viem o sebe. Bol som na takom stretnutí, viac som sa s tým človekom nestretol, bol som šokovaný. Predsedovia strán dostali komplex zápisov odpočúvaní vyšetrovateľa Šáteka a jeho rozhovorov so známym advokátom. Mali to všetci poslanci. Ja som ho dostal a zničil.“

SkryťVypnúť reklamu

SIS podľa vás ďalej nelegálne odpočúva. Vojenskí prokurátori však tvrdia, že sa neodpočúva, koalícia vedeniu SIS dôveruje.

„Predseda vlády mu dôveruje na svoju škodu. Systém odpočúvaní má istú kapacitu. Ak je vyťažená, systém pracuje naplno. Kapacita je väčšia ako počet rozhodnutí súdov na celom Slovensku o tom, koho a koľko majú odpočúvať. V SIS by malo byť tajné len to, čo robí v súlade so zákonom. Vstup do operatívy neexistuje, dnes vás môžu rozpracovať akokoľvek. Chyba sa stala v prijímaní zákona o SIS.“

Hovoríte, že všetky kauzy SIS niečo odhalili, ale nie všetko. Čo je to, čo neodhalili?

„To sú tie činnosti SIS, na ktoré upozorňujú britské noviny. Tie hovoria pravdu.“

Myslíte nelegálny obchod so zbraňami?

SkryťVypnúť reklamu

„Prečo boli na Slovensku odhalené nelegálne obchody so zbraňami skôr na základe upozornenia zo zahraničia ako vlastných aktivít? Ako to bolo s prepisovaním dokladov? Videl som aj také aj také. Kto zariadil, aby v tom bolo ticho? Boli uskutočnené presuny zbraní do krajín, kde to nebolo celkom čisté so spojeneckými záväzkami. Kto to zakrýva? Ak pôjdeme hlbšie, prídeme k veľmi prekvapujúcim záverom.“

Vy ich poznáte?

„Ja len viem o náznakoch, ktoré by nás k odhaleniam mohli priviesť. Urobiť to musia tí, ktorí môžu do systému vstúpiť.“

Keď vás vyšetrovatelia predvolajú, poviete všetko, čo viete?

„Nie.“

Prečo?

„Som verejný činiteľ, politik, poslanec. Mám svoj informačný systém, ktorý mi pomáha sa orientovať a zaujímať k veciam objektívne stanoviská. Ak ho ja ako jediný rozbijem, budem bez informácií, nepomôžem ani spoločnosti, ani sebe. Isté je len jedno, že informácie nezneužívam.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako predseda vlády ste dostávali správy SIS. Bolo v niektorej z nich napísané, či je, alebo nie je niekto Žid?

„Nikdy. Bolo tam, či tá osoba je, alebo nie je podozrivá z porušenia zákona. Navyše SIS nesmie viesť vyšetrovanie. Môže zaznamenať informáciu, odovzdať ju. U Rómov už dávno nesmieme pri trestnom čine uviesť, že je Róm.“

Čoskoro bude parlament voliť generálneho prokurátora. Nebude jeho úlohou to, že zamietne kauzy politikov pod koberec a preto sa na ňom dohodne koalícia s opozíciou?

„Prokurátor je na sedem rokov. Predstavme si, že príde extrémista, ktorý si bude chcieť s politickými odporcami vybaviť účet cez orgány činné v trestnom konaní. To je ľahko možné. Otázka generálneho prokurátora je otvorená. Bude to osoba v službe zákona. Dnes si nekladiem za úlohu vyberať ho stranícky. Musí to byť nepodplatiteľný profesionál. Nemusí to byť len vo forme peňažného úplatku. Za úplatok sa považuje služba a protislužba, ba v širšom výklade dokonca aj ponuka sexu.“

SkryťVypnúť reklamu

Dohodnete sa koalícia s opozíciou?

„Hľadám dohodu, rokujem. Ja nemám kandidáta. Rokujem s inými o tom, kde by som sa mohol prikloniť.“

Opozícia sa medzi sebou často háda, prečo?

„Vo štvrtok zvolávam poradu lídrov opozičných strán. Naše názorové rozdiely vyplývajú z toho, že ktorá forma zápasu je účinná. Fico hovorí, že vzbudením veľkého pohybu občanov, pádom vlády. Ja hovorím, že to nemá nádej na úspech. Ale neodmietam to, pretože je to ľudským a občianskym právom. Ja zasa – cez zmenu pomerov v parlamente chcem robiť zásahy do vládnutia tejto vlády. Spor bol aj o tom, kto je takzvaný líder opozície. My žiadne líderstvo neuznávame.“

Keď ste sa naposledy stretli, tlačová konferencia bola v miestnosti, kde bol plagát „Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu“. Všimli ste si ho?

SkryťVypnúť reklamu

„Videl som ho hneď pri vchode. Mal som chuť sa otočiť a odísť. Bol som hosťom v strane Smer, takto sa hostia nevítajú. Dotklo sa ma to ako hrubá netaktnosť. Vedel som dávno, že to tam visí.“

Čakáte, že ho zvesia, keď prídete na budúce?

„Čakám, že keď bude stretnutie u nás, napíšem čosi podobné na stenu aj ja, ale to by boli detské spôsoby.“

Majú zmysel predčasné voľby, keď zákony zatiaľ prechádzajú?

„Celá vládna koalícia stojí na tom, že štyria poslanci, ktorých vyhodili, hlasujú s vládou. Donekonečna to nepôjde. Sami sa musia politicky identifikovať. Sú tu aktivity Ivana Šimka. Tí, ktorí si mysleli, že ak ho vykopnú, budú mať veci pod kontrolou, tak dnes už veľa vecí pod kontrolou nemajú. Vzniká pomerne silná skupina, ktorá môže zmeniť pomery aj vnútri SDKÚ. ANO sa čoraz viac delí na obchodníkov a ideológov. Väčšia skúška bude pri rozpočte.“

SkryťVypnúť reklamu

Každý poslanec HZDS, ktorého sme oslovili, povedal, že dúfa, že za prezidenta bude kandidovať Vladimír Mečiar. Prijmete nomináciu snemu HZDS?

„Chápem, že vždy sa najlepšie vytvára spojenectvo proti Mečiarovi.“

Nechcete v druhom kole dopadnúť tak ako pred štyrmi rokmi?

„Nejde o druhé kolo. Samotné prvé kolo bolo veľký úspech. Keď HZDS padalo, žili sme z toho tri roky.“

Teraz hádam nechcete žiť len z úspechu v prvom kole?

„Výber prebehne takto: Kandidát Mikuláša Dzurindu proti alternatíve. Chceme ňou byť, ale kto to bude, či ja ako osoba, počkajme.“

Vy teda nepovažujete funkciu prezidenta za prirodzený vrchol svojej politickej kariéry?

„Nešiel som do toho s nádejou, že budem robiť veľkú kariéru. Moje predstavy o živote boli iné a predsa to v živote je inak.“

SkryťVypnúť reklamu

Na adresu Eduarda Kukana, aj keď ste ho nemenovali, ste povedali, že je „Dzurindov poskok“. Nebolo to nekorektné?

„Eduard Kukan napríklad nemusel negatívne reagovať voči Ivanovi Šimkovi a reagoval. Kukan rád vystupuje na verejnosti ako človek, ktorý hovorí len o zahraničnej politike a nič iné. Keď sledujem uznesenia vlády, hlasuje za každé zvyšovanie cien, hlasuje za všetky antisociálne zákony. Vo všetkých aférach vždy vystupuje na strane Dzurindu. Ak by on nechcel, Kukan ani nekandiduje. Jeho postoj k nemu je až lokajský.“

Predsa len ste výbušný človek. Občas skĺznete do výrokov, ktoré nie sú veľmi diplomatické, napríklad, keď ste v televízii Markíza popisovali, ako niekto kaká a ciká. Zvládli by ste funkciu prezidenta?

SkryťVypnúť reklamu

„Nie som už veľmi výbušný. Je to opreté o fakt. Je úplná hanba SIS, keď príde nový riaditeľ a zverejní, že odhalili odpočúvanie, pretože na záchode jeden príslušník SIS počul druhého pri pisoári. Glosoval som to so zveličením a humorom. Smiať sa musíme vedieť aj hlúpostiam, ktoré robia štátne inštitúcie.“

Stále ste nepovedali, od koho ste si požičali peniaze na svoju Elektru a ako ju vlastne financujete?

„Nepoteším vás.“

Počas prezidentskej kampane túto otázku dostanete určite ešte veľakrát.

„Jeden význam Elektra má. Každý prezidentský kandidát by budoval nové sídlo za štátne. Ja už nemusím.“

Len či aj Elektra nebola postavená za štátne…

„Ak by bola, kontroly, ktoré všade prebiehali, by to museli zistiť. Nebol som správcom kapitoly, nemal som žiadnu pokladnicu, neprichádzal som do styku s peniazmi. Podrobil som sa všetkým orgánom, ktoré ma chceli vyšetrovať, aj keď som im nepomáhal.“

Možno bude aktívnejší nový prokurátor.

„Môže byť – ktorýkoľvek. Prokuratúra dala jasné stanovisko, že nedošlo k porušeniu zákona.“

Autor: MONIKA ŽEMLOVÁIGOR STUPŇAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 471
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 126
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 697
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 017
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 250
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 548
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu