LOS ANGELES – Finálové stretnutia dvojhry žien na Roland Garros v rokoch 1992 a 1999 si zvolili fanúšikovia a zástupcovia médií za najpamätnejšie zápasy v 30-ročnej histórii WTA Tour. V oboch dueloch nastúpila nemecká legenda Steffi Grafová. Súboj z roku 1992, ktorý na Roland Garros niekdajšia svetová jednotka prehrala s Monicou Selešovou po takmer maratónskom priebehu 2:6, 6:3, 8:10, sa najviac páčil novinárom. Fanúšikovia určili na internetovej stránke WTA Tour za najkrajší súboj histórie finále medzi Steffi Grafovou a Martinou Hingisovou v roku 1999.
Nemka sa tešila z víťazstva 4:6, 7:5, 6:2. Hlasovanie prebiehalo takmer dva mesiace. Fanúšikovia i médiá si mohli vyberať zo 16 pamätných súbojov v tzv. Open ére histórie WTA Tour. Súboj Grafová – Selešová na Roland Garros je pamätným najmä vďaka svojej dĺžke. V rozhodujúcom treťom sete viedla Selešová 3:1 a potom 5:3, ale Grafová sa vzchopila a dostala sa do vedenia 6:5 a 7:6. Selešová po dvoch vyhratých hrách podávala za stavu 8:7 na víťazstvo v stretnutí, ale Grafová ju ešte raz dokázala brejknúť. Rozhodovalo sa až v 18. hre tretieho setu. Selešová mala šiesty mečbal, Grafová forhend zahrala trochu nižšie ako chcela, loptička škrtla pásku sieťky a vrátila sa späť na Nemkinu polovicu.
Po zápase sa Grafová neubránila slzám a Selešová priznala, že vyhrať mali obe hráčky. „Bol to veľmi kvalitný a nápinavý súboj. Prehrávala som aj 3:5 a vybojovala som si šancu vrátiť sa späť do zápasu. Pamätám si, ako ma vtedy diváci podporovali,“ spomína si na súboj Grafová. Podobnú drámu priniesol aj duel Grafovej o sedem rokov neskôr s Martinou Hingisovou. Po vyhratom prvom sete 6:4 viedla Švajčiarka v druhom 2:0. Vtedy zahrala return, ktorý podľa jej názoru skončil na čiare. Empajrový rozhodca nemohol nájsť na antuke stopu po údere, a tak prešla Hingisová na druhú stranu a chcela ukázať miesto dopadu. Keďže už predtým bola za zlomenie rakety napomínaná, dostala za nešportové správanie trest straty jedného fiftínu.
Hingisovú toto rozhodnutie neuveriteľne rozhodilo, Grafovej inkriminovaný moment pomohol a získala šesť hier v rade. Vtedy sa Hingisová pokúsila o návrat do zápasu, keď takticky zažiadala o prestávku a odskočila si na toaletu. Nemka sa v tom čase bavila s divákmi na hlavnom dvorci mexickými vlnami. Za stavu 5:2 mala Grafová mečbal, ktorý Hingisová odvrátila tak, že napodobnila Američana Michaela Changa z roku 1989 a podala zdola. Nemka však potom zahrala víťazný forhend, ktorý jej otvoril cestu k víťazstvu.
Vtedy osemnásťročná Hingisová prehru neuniesla a v slzách utiekla z kurtu. Na slávnostný ceremoniál ju musela priviesť jej matka Melanie. „Bol to jeden z najbláznivejších zápasov. Chcem sa poďakovať fanúšikom, že ho vybrali. Spomínam si, že to nebol najlepší tenis, ale bol veľmi vzrušujúci. Predtým som odohrala dve ťažké stretnutia proti Lindsay Davenportovej a Monike Selešovej a nečakala som, že budem na tom tak dobre fyzicky. Bolo to úžasné aj preto, že som hrala prvé finále grandslamového turnaja po operácii kolena a až dovtedy som nebola v takej forme ako pred chirurgickým zákrokom. Keď sa pozriem späť, bolo to asi najväčšie víťazstvo počas mojej tenisovej kariéry,“ uviedla Steffi Grafová. (sita)