
Vojaci už majú zbalené, čaká sa na rozkaz. FOTO - TASR/AP
„Skalpel niekedy pracuje lepšie ako kladivo,“ povedal pre Los Angeles Times americký vojenský analytik Andy Messing. Skalpelom americkej armády sú špeciálne jednotky. Asi 46-tisíc vojakov je rozdelených do viacerých zložiek. Všetci prešli výcvikom na základni Fort Bragg v Severnej Karolíne.
Experti predpokladajú, že úlohou dostať bin Ládina bude poverená špeciálna jednotka Delta Force. Táto neviditeľná skupina je taká tajná, že podľa oficiálnych vyhlásení amerického velenia ani neexistuje. Má asi 2 500 členov vycvičených na prestrelky v džungli, boj s teroristami, na únosy a oslobodenia. Malé bunky snajperov Delta Force pristanú v nepriateľskom území, nájdu cieľ a „zneškodnia“ ho.
Ďalšia skupina špeciálnych jednotiek - Army Rangers, schopná dostať sa za 18 hodín kamkoľvek na svete - bude užitočná pri útoku na bin Ládinove tábory v púšti. Do Afganistanu pocestujú aj Zelené Barety, ktoré by mohli cvičiť vojakov z afganskej Severnej aliancie. Jednotky Air Commandos sa špecializujú na výzvedné lety a ich dôležitou úlohou bude zachraňovať kolegov v teréne, ak by sa dostali do problémov.
Podľa expertov Amerika každý týždeň vysiela tri tisícky špeciálnych vojakov do 70 krajín sveta - plnia tam svoje tajné misie či trénujú iných vojakov. Ich ročný rozpočet je asi štyri miliardy dolárov.
Doterajšie misie amerických špeciálnych jednotiek vyzerali najčastejšie takto: prísť, udrieť a rýchlo preč. Naposledy sa podieľali na chytení panamského vodcu Manuela Noriegu v roku 1990. Špekuluje sa o tom, že v roku 1993 pomohli zavraždiť kolumbijského drogového kráľa Pabla Escobara.
„Ich neúspechy sú omnoho známejšie ako úspechy,“ hovorí plukovník Daniel Smith, bývalý člen vojenskej rozviedky počas vojny vo Vietname.
Pracovali už aj v Pakistane a Afganistane - pomáhali rebelom brániť sa proti sovietskej invázii. Je celkom možné, že tam niekde stretli aj svoj dnešný cieľ - bin Ládina.
Možno najlepšou špeciálnou jednotkou na svete sú britskí SAS. Očakáva sa, že sa pripoja k Američanom. Podľa BBC je možné, že už teraz sú v Afganistane.
SAS bojovali proti mnohým teroristom, únoscom a zločincom. Dôverne poznajú afganské hory. Zasiahli do druhej svetovej vojny, boli na Falklandách, v Perzskom zálive, Kosove. Toto však môže byť pre SAS najťažšia operácia v histórii.
SAS vznikli na začiatku 2. svetovej vojny. Britskému parašutistovi Davidovi Stirlingovi prišlo na um, že Anglicko potrebuje niečo ako „špeciálne úderné jednotky“ - s najlepším výcvikom, disciplínou a morálnymi zásadami. Ich mottom sa stalo: „Kto sa odváži, zvíťazí.“
SAS operujú v malých skupinách, často v ťažkom teréne - v juhoamerickej džungli, na pakistanských hraniciach, uprostred africkej púšte, v juhoslovanských horách.
Kto sa dostane cez výber a výcvik až do terénu, je skutočne najlepší z najlepších. Súčasťou výcviku je legendárny beh Long Drag. Vojaci bežia s ťažkým nákladom viac ako šesťdesiat kilometrov, bez vody a jedla. Na koniec sa dostane len každý dvanásty.
Podobne ako ich americkí kolegovia, aj SAS budú v Afganistane zrejme bojovať s tými, ktorých pred rokmi cvičili.