
Pakistanský chlapec mieri hračkárskou kópiou pištole na protiamerickej demonštrácii v Karáčí. FOTO - REUTERS
Podľa najnovšieho vydania nemeckého magazínu Der Spiegel vedú posledné stopy do Luxemburska. Nemenovaný francúzsky advokát tam mal na podnet svojho mandanta zorganizovať finančnú transakciu v dvojcifernej miliónovej výške. Šéf luxemburského bankového združenia Lucien Thiel pritom oznámil, že pre podozrenie z prania peňazí a domnelé spojenie s finančným prostredím teroristu Usámu bin Ládina banka tento obchod zamietla a oznámila ho štátnemu zástupcovi.
Aj nemecká Deutsche Bank vyšetrovateľom postúpila interné informácie, podľa ktorých prišla na to, že hamburský obchodník a klient banky Abdul Kvoddos D. dodával do Afganistanu telefonické zariadenia a do Turecka letecké simulátory. Podľa informácií banky tento obchodník opustil Hamburg 13. septembra. Okrem toho bankári vyšetrovateľom oznámili klienta, ktorý v marci tohto roku získal úver vo výške 100-tisíc mariek na letecké hodiny v severonemeckej leteckej škole a týždeň pred útokmi oznámil, že cestuje do USA, aby tam lietal.
V interview pre televíziu n-tv šéfekonóm Dresdner Bank Klaus Friedrich ubezpečil, že banky urobia všetko pre to, aby boli čo najviac nápomocné pri vyšetrovaní. Bude však veľmi ťažké odkryť dlhý reťazec transakcií sprostredkovateľov terorizmu. Jednoduchšie by podľa neho bolo prísť „veci na koreň“ prostredníctvom aktivít na akciových trhoch.
Rakúsky magazín Profil zasa konštatuje, že prostriedky Usámu bin Ládina mali tiecť aj cez spoločnosť Third World Relief Agency (TWRA), sídliacu vo Viedni. Cez TWRA si mali zaobstarávať prostriedky moslimovia na boj v Bosne v rokoch 1992 až 1995. Spoločnosť mala financie získavať z darov islamských štátov ako Saudská Arábia a Irán, ale aj od bohatých súkromných mecenášov, a mala údajne zastrešovať aj financovanie dodávky zbraní. V rokoch 1992 až 1995 sa malo cez účty TWRA v GiroCredit preliať zhruba 350 miliónov dolárov.
Šéfom TWRA bol Sudánec Elfatih Hassanein, ktorý bol vo Viedni oficiálne akreditovaný ako kultúrny atašé sudánskeho veľvyslanectva. V roku 1994 ho rakúske úrady vyhostili pre zneužitie ich pohostinnosti. TWRA udržiavala údajne aj spojenie s odsúdeným Egypťanom Omarom Abdulom Rahmánom, ktorého USA väznia pre spáchanie prvého teroristického útoku na Svetové obchodné centrum v roku 1993.
Autor: tom