Pašovanie koní a dobytka cez poľsko-slovenskú hranicu patrí k folklóru nedávnej minulosti. „Posledný prípad s pašovaním koní sme riešili asi pred piatimi rokmi. Vtedy skončil kôň prepašovaný z Poľska na Slovensko na dražbe v Poprade,“ hovorí námestníčka riaditeľa Colného úradu v Poprade Gabriela Kratochvílová.
Toto leto narobila starosti popradským colníkom poľská krava, ktorá sa zatúlala a prešla „cez zelenú hranicu“ v Zamagurí na Slovensko. „Ak by sme ju museli nechať u nás, vznikli by problémy s jej umiestnením, kŕmením a, samozrejme, aj dojením,“ hovorí Kratochvílová. Našťastie sa podarilo zariadiť všetko tak, že poľská krava do večera toho istého dňa cez hraničný priechod Podspády-Jurgów opustila územie Slovenska.
Pašovanie medzi Poľskom a Slovenskom má podľa Kratochvílovej klesajúcu tendenciu. Spôsobuje to hlavne vyrovnávanie cien „zaujímavých“ tovarov, ako aj existencia bezcolného limitu, ktorý je v súčasnosti 175 eur, pre jednotnú colnú sadzbu do 250 eur sú to štyri percentá. V poslednom období zaznamenal Colný úrad v Poprade aj pokles záujmu slovenských občanov o nákupy v Poľsku.
(sita)