
Vyše deväť metrov vysoká socha Roya Lichtensteina Moderná hlava akoby zázrakom prežila útok teroristov na Svetové obchodné centrum v New Yorku. FOTO – ARCHÍV
„To nebol len útok na ľudské životy. Teroristi sa snažili pochovať aj našu kultúru,“ povedal pre US Today jeden z najvýznamnejších amerických výtvarných umelcov dvadsiateho storočia Robert Rauschenberg. „Keď som videl, ako ľahla popolom monumentálna socha Alexandra Caldera, pichlo ma pri srdci. A nebola to jediná umelecká obeť. Zasiahlo to aj moje veci. Stratil som kúsok svojho sveta. Ktovie, čo bude nasledovať? Opakuje sa známa replika: keď začnú rinčať zbrane, múzy mlčia. Netušil som, že sa čohosi podobného ešte dožijem,“ hovorí takmer sedemdesiatšesťročná umelecká autorita.
Umelecký dôsledok teroristických útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku vyčíslili odborníci na milióny dolárov. Poškodené alebo zničené boli diela Alexandra Caldera, Louisa Nevelsona, Joana Miróa, Roya Lichtensteina, Roberta Rauschenberga či Jaspera Johnsa. „Samozrejme, trhová hodnota diel je oveľa vyššia. Nehovoriac už o nenávratných duchovných stratách pre celý umelecký svet,“ hovorí Glenn D. Lowry, riaditeľ Múzea moderného umenia v New Yorku. „Keďže záchranárské práce budú ešte pokračovať niekoľko týždňov, počet umeleckých obetí sa bude priamo úmerne zvyšovať.“
Múzeum moderného umenia, podobne ako Guggenheimovo múzeum či Metropolitné múzeum, sa v New Yorku stali objektmi so zvýšenou ochranou. Glenn D. Lowry tvrdí, že zatiaľ nesiahli po krajnom riešení – zavretí budovy a následnej evakuácii diel do depozitov. „Paradoxne sme nezaznamenali väčší pokles návštevnosti ako kolegovia z parížskeho Louvru, ale medzi návštevníkmi a nakoniec i nami stále cítiť obavu pred avizovanou druhou vlnou teroristických útokov. Nikto nevie, čo bude ďalej, ale ľudia túžia žiť ako predtým.“
Škody na umeleckých dielach, ktoré boli súčasťou WTC, sa odhadujú na vyše 10 miliónov dolárov. Zničená bola takmer osemmetrová socha Alexandra Caldera z roku 1971 s názvom Červená stabilita, reliéf Louisa Nevelsona Nebeská brána New York, umiestnená v jednej z „dvojičiek“ WTC, tapiséria Joan Miróa z roku 1974, ktorú vystavovali taktiež vo WTC v budove číslo dva. Zoznam zničených umeleckých diel bude podľa znalcov dlhý. Niektoré umelecké diela zázrakom úder teroristov prežili. Medzi ne patrí aj vyše deväť metrov vysoká socha popredného člena amerického pop-artu Roya Lichtensteina Moderná hlava.
Profesorka dejín umenia na newyorskej univerzite Sally Websterová upozorňuje aj na antiumelecký akt Talibanu spred niekoľkých týždňov, keď vládnuce hnutie v Afganistane dalo zničiť dve obrovské sochy Budhu postavené pred 1500 rokmi. „Taliban argumentoval, že tieto historické umelecké diela sú v rozpore s islamom,“ hovorí Websterová. „Viem si predstaviť, akú satisfakciu museli mať teroristi, keď sa dozvedeli, že zničili aj majstrovské kusy americkej či európskej výtvarnej kulúry, s ktorou sa nemohli stotožniť. Samozrejme, nejde priam o stotožnenie, ale ani rešpektovanie v slovníku týchto ľudí nemá miesto.“