ch ako sú práčky, chladničky, mrazničky, umývačky riadu, sušičky i kombinácie práčky a sušičky, elektrické rúry, elektrické ohrievače vody umožní zákazníkovi bezprostredné porovnanie výkonu a spotreby spotrebičov priamo v predajni.
Informácie na štítku sú dobre zrozumiteľne a jednoznačne vypovedajú o tom, do akej energetickej triedy ten- ktorý spotrebič patrí, teda aký je úsporný. Ďalšie údaje sú však tiež zaujímavé a nepochybne pomáhajú pri rozhodovaní, akého pomocníka do domácnosti si vyberieme.
Kto chce získať najlepší a najúspornejší spotrebič musí si vyberať taký, ktorý je označený písmenom A. Tieto výrobky by mali byť o polovicu kvalitnejšie ako je štandard (za štandard sa považujú písmená C a D). Ak je na štítku „efko“, spotrebič je o 25 percent horší ako štandardné výrobky. Výrobcovia už na trh výrobky takejto triedy takmer neponúkajú. Stačí si prejsť veľkopredajne so sortimentom chladničiek, práčok a umývačiek a zistíte, že máloktoré z nich sú zaradené do D kategórie. A tak je to nielen u nás, ale aj v krajinách Európskej únie.
Spotreba energie nie je to jediné, čo chce spotrebiteľ o kupovanom výrobku vedieť. U práčok je dôležitá účinnosť prania, pri umývačkách riadu zasa účinnosť umývania a sušenia. Nezanedbateľná je tiež spotreba vody a často aj hlučnosť - najmä ak je spotrebič v byte či dome umiestnený v kuchyni prepojenej s obývacím priestorom.
O krátky čas by sme nemali zostať prekvapení ani vtedy, ak na spotrebiči nájdeme označenie A+ či dokonca A++. Výrobcovia ním chcú poukázať na výrobky, ktoré sú ešte výkonnejšie ako tie zaradené do kategórie A. Ak spotrebič v kategórii A je lepší oproti štandardnému ,,déčku“ o 45 %, potom je A+ výkonnejšie o 58 % a A++ potrebuje na svoju prevádzku iba 30% energie oproti kategórii D. Nové označenie si zatiaľ zasluhujú hlavne chladničky a mrazničky.
Na lepšiu technologickú úroveň reagovala aj legislatíva a už na budúci rok by sa označenie pre triedu A+ a A++ malo ocitnúť na spotrebičoch v Európskej únii a po vstupe našej republiky by platilo aj u nás.
Energetický štítok kupujúceho dokáže zorientovať v tom, čo môže od spotrebiča očakávať, ale záleží na ňom, aby vytvoril čo najlepšie podmienky, aby prístroj fungoval tak, ako má. Výrobca totiž informuje o parametroch, ktoré boli namerané v laboratórnych podmienkach. Prax je iná a nepriaznivo sa na výkonoch môže odraziť nesprávne umiestnenie spotrebiča - napr. chladničky umiestnenej pri zdroji tepla i jeho nesprávne používanie. Chladenie by sme mali nastavovať podľa potravín, ktoré sú v chladničke uložené. Nie vždy je nevyhnutý maximálny chladiaci výkon a znížením teploty o 2 °C dosiahneme zvýšenie spotreby elektrickej energie o 15 %. Aj keď sa dnes už mnohé chladničky starajú o odstránenie námrazy samé, ak má okolo 3 mm jej spotreba sa zvyšuje až o 75 %. Dôležité je aj dobré tesnenie, ak je poškodené, nemali by sme nad ním ľahostajne mávnuť rukou. Vyťahuje koruny z vašej peňaženky.
Sporovlivá gazdinka bude premýšľať aj pri praní nielen tým, že naplno využíva kapacitu práčky a správne volí množstvo pracieho prostriedku, ale pri málo znečistenej bielizni vyberá vhodný program i teplotu vody. Šetrí tým nielen prané veci, ale aj vodu a energiu.
Podobne je to aj pri používaní umývačky riadu. Ak je riadu málo, vhodnejšie je umyť ho ručne. Na málo znečistený riad stačí zapnúť program s nižšou teplotou, prípadne kratšie programy - napríklad 30 minútový, oproti ktorému tie najvýkonnejšie spotrebiče dokážu hospodáriť len s 9 litrami vody.
A ešte jedna rada. Ak aj máte spotrebič, ktorý je funkčný, ale v domácnosti slúži už dve desaťročia, zamyslite sa, či by ste ho nemali vymeniť za nový. Budete prekvapení, čo dnešní pomocníci dokážu. (bd)
foto: archív firiem Gorenje, Miele, AEG