v podkroví. Vlastné bývanie by malo byť miestom, kam sa radi vracajú všetci členovia rodiny a zároveň by malo každému z nich poskytovať dostatok súkromia.
* Stavba rodinného domu
Postav dom, zasaď strom… To je známe príslovie, ktoré sa dnes pre mnohých stáva realitou. Výstavba rodinných domov, aj vďaka možnostiam financovať ich výstavbu hypotekárnym úverom, zaznamenala v posledných rokoch značný boom. Vo veľkých i menších mestách aj na vidieku môžeme vidieť novostavby a rekonštrukcie objektov určených pre individuálne bývanie. Široká ponuka stavebných materiálov a prvkov umožňuje realizovať stavby podľa vlastnej fantázie, a tak by sme asi ťažko hľadali dva rovnaké domy, i keď sú postavené podľa toho istého projektu. Veľkosť rodinného domu zohľadňuje špecifické nároky stavebníka na priestorové a hmotové riešenie a odzrkadľuje najmä životný štýl rodiny. Každý stavebník, ktorý sa rozhodne pre stavbu rodinného domu by si mal ešte pred začatím výstavby uvedomiť niekoľko dôležitých faktov a súvislostí a dôkladne sa na celý proces pripraviť. Ušetrí tým nielen čas, ale i peniaze.
Financovanie výstavby objektu na individuálne bývanie nezahŕňa iba finančné náklady na samotnú stavbu. Nemalú čiastku zaplatíme za kúpu pozemku. Jeho cena závisí od lokality, v ktorej sa nachádza a od toho, aká je možnosť pripojenia sa na inžinierske siete. Väčšia výmera pozemku umožňuje variabilnejšie a otvorenejšie dispozičné riešenie s priamym prepojením interiéru a exteriéru a s tým súvisiace i zaujímavejšie stvárnenie fasády. Ďalšou investíciou je projektová dokumentácia. Katalógové projekty rodinných domov sú finančne menej nákladné, ako spracovanie individuálneho projektového riešenia architektom, pokiaľ nepožadujeme zásadnú zmenu v dispozícii alebo v technickom riešení. V takomto prípade prepracovanie, i keď len časti dokumentácie, značne predražuje samotný projekt. Pamätať musíme i na spoluprácu s projektantom počas realizácie stavby. Jeho úlohou je priebežne zaznamenávať zmeny do projektu a po ukončení stavby spracovať projekt skutočného vyhotovenia stavby.
Podrobný ,,plán organizácie výstavby“ (POV), a najmä jeho dodr-žiavanie, je predpokladom riadneho a včasného ukončenia stavby. Plynulá a správna nadväznosť jednotlivých technologických postupov v konečnom dôsledku ovplyvňuje celkovú kvalitu stavebných prác a kvalitu stavby. Pri výbere dodávateľa stavebných prác by sme preto mali prihliadať na jeho odbornosť a skúsenosti, prípadne referencie. Na zváženie zostáva, či osloviť firmu, ktorá zabezpečí realizáciu stavby na kľúč a poskytne niekoľkoročnú záruku na prevedené práce, alebo jednotlivých živnostníkov na konkrétne profesie.
* Kúpa rodinného domu
Ak chceme obísť proces výstavby rodinného domu a vyberieme si nový dom, zväčša nás zaujme jeho vonkajšie stvárnenie a vyhovuje nám vnútorné usporiadanie a členenie priestoru. Kúpou novšieho domu si ušetríme veľa času od prípravy projektov až po dohliadanie na samotný priebeh stavebných prác a výber materiálov. Staršie rodinné domy si takmer vždy vyžadujú určité úpravy a je len na zvážení budúcich užívateľov či sa rozhodnú pre komplexnú rekonštrukciu, alebo iba čiastočnú. Aj pri rekonštrukcii je potrebné spracovať projektovú dokumentáciu a projekt skutočného vyhotovenia stavby. Pri väčších zásahoch do jestvujúcej nosnej konštrukcie je nevyhnutné vyjadrenie statika, ktorý posúdi a navrhne vhodné riešenie. Rekonštrukčné práce je možné naplánovať aj etapovite, pričom časť rodinného domu sa dá nerušene obývať. Z finančného hľadiska dlhodobejšia postupnosť prestavby si nevyžaduje tak vysokú počiatočnú investíciu ako keď sa realizuje v krátkom časovom období komplexná rekonštrukcia. V starších rodinných domoch majitelia najčastejšie vymieňajú okná, dvere, zatepľujú obvodový plášť, opravujú strechy, búrajú a posúvajú priečky. Rozhodujúcim faktorom kúpy takéhoto objektu nebýva iba samotný dom, často rozhoduje jeho umiestnenie v danej lokalite, veľkosť alebo tvar pozemku.
* Kúpa bytu
Pri kúpe bytu máme na výber viacero možností. Buď sa rozhodneme pre bytovú jednotku v jestvujúcom bytovom dome staršom alebo v novostavbe, alebo investujeme finančné prostriedky do výstavby nového bytu. Lukratívne sú staršie byty v centrách miest s veľkoryso riešenými priestormi. Majú i tú výhodu, že sú postavené z tehlových systémov na rozdiel od bytov v panelových domoch. Tehlové priečky je možné vybúrať celé alebo v nich umiestniť otvor. Zásahy do panelov sú zložitým technickým procesom, finančne náročným a z hľadiska statického často nerealizovateľným. Pri rekonštrukciách starších bytov je vhodné jestvujúci stav zamerať a pripraviť si aspoň zjednodušený projekt s vyznačením búracích prác a nových priečok. Nesmieme zabudnúť na rozvody elektrickej energie, plynu, vody a odpadu. Veľkou výhodou je, ak sa môžeme do bytu nasťahovať až po ukončení všetkých prác.
Viaceré spoločnosti, ktoré realizujú výstavbu bytových domov, umožňujú budúcim majiteľom zmeny v dispozícii bytu v takom rozsahu, aby tieto zmeny zásadným spôsobom nenarušili statické a technické vlastnosti celého objektu. Určite mnohí takýto prístup oceňujú a prispôsobia si bývanie svojim predstavám. Prínosom novej bytovej výstavby je i možnosť výberu povrchových materiálov od menej finančne nákladných až po luxusné prevedenie povrchov. Zaujímavé riešenia poskytujú viacúrovňové alebo viacpodlažné byty, ktorých rozloha je porovnateľná s obytnou plochou v rodinných domoch. Financovanie bytovej výstavby v súčasnosti prebieha podľa vopred stanoveného splátkového kalendára. Budúci majiteľ by mal mať v kúpnej zmluve uvedený termín začiatku a ukončenia stavby, polohu bytu v objekte, jeho dispozičné riešenie a určité štandardné prevedenie vnútorných prvkov a povrchov. Individuálne je možné dohodnúť práce naviac a špecifické materiály.
* Podkrovia
Podkrovia predstavujú netradične členený priestor s lomenými alebo zaoblenými plochami a zaujímavým výhľadom. Nie sú to však iba staré povaly, ktoré menia svoj účel. Veľa novostavieb esteticky ukončuje strešná konštrukcia s bytmi. Podkrovné byty v nových obytných domoch sú postavené z moderných materiálov a bývanie v nich je veľmi príjemné a pohodlné. Rekonštrukcie starších podkrovných priestorov bývajú často zložité pre zlý technický stav krovu a vyžadujú si rôzne odborné posúdenia. V mnohých prípadoch treba pôvodnú konštrukciu rozobrať a nahradiť ju novou. Nevyhnutné je spracovanie projektovej dokumentácie vrátane dôležitých detailov a spolupráca s odborníkmi počas celej realizačnej fázy. Rekonštrukcia starších podkroví nie je vôbec lacnou záležitosťou a často si vyžaduje i vopred nepredvídateľné náklady. Z tohto dôvodu je potrebné počítať i s určitou finančnou rezervou. Výsledok však určite bude stáť za to. *