
Premiér Mikuláš Dzurinda pred novinármi odmietol vyvrátiť informáciu, že sa v tajnej správe SIS nachádza veta o židovskom pôvode. Odvolal sa na to, že správa je tajná. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Premiér Dzurinda dnes popoludní odletí do Izraela na prvú oficiálnu návštevu. Ide tam v čase, keď viacerí analytici a politici hovoria o antisemitizme v tajnej správe SIS. Tá, ako zverejnil denník SME, označila podnikateľa Miloša Žiaka za Žida.
Podľa informácií SME sa nedá vylúčiť, že premiér dostane v Izreali na túto tému otázky. Ten sa ich však neobáva, lebo Slovensko nie je v pozícii, že musí niečo vysvetľovať. „Vzťahy medzi štátmi nedeterminuje niečo, čo by sme mohli nazvať úroveň klebiet alebo aj novinových článkov, ani nič, čo je produktom súkromných záujmov či vnútropolitických hier,“ povedal.
Na akúkoľvek otázku odpovie premiér v Izraeli „úprimne a priamo“. Dodal, že riaditeľ SIS aj po rozhovore s ním podal trestné stíhanie, „keď sa objavili tie údajné informácie v médiách“.
Na otázku, či môže aspoň potvrdiť, že v správe SIS veta o židovskom pôvode nie je, odvetil: „Veľmi dobre viem, čo hovoriť smiem a čo hovoriť nesmiem.“ Dzurinda tvrdí, že je vylúčené, aby SIS zbierala informácie o ľuďoch na základe ich náboženstva alebo pôvodu.
Správa, ktorá hovorí o bezpečnostných rizikách Jána Mojžiša a zdôrazňuje židovský pôvod niektorých ľudí, je tajná. Prezident Rudolf Schuster povedal, že by sa mala odtajniť, „aby verejnosť videla, na základe akých informácií sa rozhoduje v štáte“. Podľa Dzurindu môže správu odtajniť len riaditeľ SIS Pittner.
Ambasáda vo Viedni informácie denníka SME študuje. Veľvyslankyňu Yael Rubinstein o správe informoval prezident Rudolf Schuster.
Bývalý izraelský diplomat, ktorý dlho pôsobil v strednej Európe a neželá si byť menovaný, povedal, že veľa závisí od toho, čo povie v Izraeli premiér Dzurinda. Podľa neho bude dôležité, ako dôrazne sa premiér dištancuje od podozrení, že na Slovensku sa ľudia kategorizujú podľa etnickej príslušnosti.
Minulý týždeň v Moskve izraelský premiér Ariel Šaron podľa informácií izraelských médií svojim ruským partnerom vyjadril obavy, že v prípade Jukosu sa často zdôrazňuje židovský pôvod hlavných aktérov prípadu. Jeden z nich Leonid Nevzlin dostal expresne izraelské občianstvo.
Izrael verí, že noví členovia ho v únii podporia
Krajiny vstupujúce na budúci rok do Európskej únie majú v izraelskej diplomacii dôležité miesto. Židovský štát očakáva, že v únii budú zaujímať vyváženejšie postoje k izraelsko-palestínskemu konfliktu. Súčasnú úniu Izrael vníma ako príliš propalestínsku.
Uplynulý týždeň zverejnili prieskum, podľa ktorého Európania z 15 štátov únie za najväčšiu hrozbu pre svetový mier považujú práve Izrael. Izraelský analytik Eran Herskowitz pre SME povedal, že ak by sa prieskum robil aj v kandidátskych krajinách, nedopadol by asi tak tragicky v neprospech Izraela.
Pozitívne izraelské očakávania voči vstupujúcim krajinám majú dva dôvody. Tieto štáty majú skôr proamerickú politiku, čo sa ukázalo počas vojny v Iraku. Na rozdiel od Francúzska či Nemecka v nich nežije významná moslimská menšina.
Analytik Ivo Samson v júli denníku SME povedal, že vplyv budúcich členov únie na vnímanie izraelsko-palestínskeho konfliktu sa prejavuje už teraz. „Ostatná Európa by si voči Izraelu a Palestínčanom dovolila oveľa viac v negatívnom zmysle,“ povedal. (mik)
Čo bude premiér v Izraeli robiť
* Stretne sa s premiérom Arielom Šaronom. Mali by spolu obedovať.
* Bude rokovať s prezidentom Moše Kacavom, predsedom Knessetu Reuvenom Rivlinom a šéfom opozície Šimonom Peresom.
* Navštívi múzeum holokaustu Yad Vašem a hrob zavraždeného izraelského premiéra Jicchaka Rabina
* Zúčastní sa na podnikateľskom seminári organizovanom izraelským Export– import inštitútom.
* Stretne sa s krajanmi. Nedá sa vylúčiť, že práve tam sa Dzrurindu dôraznejšie ako na ostatných stretnutiach budú pýtať na tajnú správu SIS.
Kto by mal byť v sprievode premiéra:
* Pavol Traubner, Juraj Stern, František Alexander, Jozef Weiss, Tomáš Lang, Juraj Turčan – za Ústredný zväz židovských náboženských obcí,
* Ján Bajánek – dočasne poverený riadením vládnej agentúry SARIO,
* Ivan Kavec – konateľ cestovnej kancelárie Tricio,
* Ivana Magátová – riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.
Autor: JANA MIKUŠOVÁMONIKA ŽEMLOVÁ