Brusel 9. novembra (TASR) Utorkové rokovanie Európskej komisie a pondelkové zasadnutie ministerskej rady pre konkurencieschopnosť sú hlavnými bodmi budúcotýždňovej agendy EÚ. Zo slovenského pohľadu je najdôležitejšia štvrtková návšteva vicepremiéra Pála Csákyho, ktorého v Bruseli príjme okrem iných komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
EK sa výnimočne stretne už v utorok, pretože v stredu bude jej predseda Romano Prodi na návšteve Afriky. Na programe je okrem iného "iniciatíva hospodárskeho rastu", konkrétne skrátený zoznam prioritných projektov transeurópskej infraštruktúry, s ktorých realizáciou by sa malo začať čo najskôr.
Pôvodne komisia predložila 29 projektov, teraz z nich vybrala 13 prioritných. Podľa EU Observer je medzi nimi okrem iného rýchloželezničné spojenie medzi belgickým Liege a nemeckým Kolínom nad Rýnom, železnica zo slovinskej Dlavače do Budapešti, cestné a železničné spojenie medzi Švédskom a Fínskom, cestné spojenie poľského Gdanska s českým Brnom, ktoré by malo ísť aj cez Žilinu.
Okrem dopravných projektov však EK navrhla medzi priority aj dokončenie satelitného navigačného systému Galileo a výskumné projekty, napríklad v oblasti mikro- nanotechnológií.
Skrátený zoznam prioritných projektov, ktorý má EK schváliť, je podľa pozorovateľov dobrou správou pre regióny, ktoré sa naň dostali, vyvolá však zrejme nesúhlas štátov, ktorých projekty boli vynechané, napríklad Grécka, Británie či Írska.
Okrem zoznamu projektov má EK v utorok predložiť legislatívny návrh na vytvorenie európskej agentúry pre správu vonkajších hraníc, na ktorom sa nedávno dohodli členské štáty. Úlohou agentúry nebude nahradiť národné orgány zodpovedné za ochranu hraníc, ale zlepšiť ich spoluprácu a koordináciu. EK zdôrazňuje, že nejde o vytváranie spoločnej európskej jednotky na ochranu hraníc.
V pondelok budú v Bruseli rokovať ministri hospodárstva, vedy, výskumu či vzdelávania, ktorí sa pravidelne schádzajú v rámci Rady pre konkurencieschopnosť.
Prvýkrát budú diskutovať o ďalekosiahlom návrhu EK, podľa ktorého by sa v najbližších 11 rokoch malo registrovať a testovať asi 30.000 chemických látok. Navrhovaný systém REACH (R-registrácia, E-posúdenie, A-ohodnotenie, CH-chemikálií) vyvolal obavy chemických veľmocí ako Francúzsko, Nemecko a Británia.
Ďalšou dôležitou témou bude diskusia o návrhu smernice o nekalých obchodných praktikách. Návrh EK upravuje len vzťahy podnikateľov smerom k spotrebiteľom, viaceré krajiny žiadajú, aby sa zaoberal aj nekalými praktikami vo vzťahu podnikateľ-podnikateľ.
Vo štvrtok bude v Bruseli slovenský vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky, ktorý sa stretne s komisárom pre rozšírenie Verheugenom i podpredsedom EK Neilom Kinnockom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh