opozičného Národného hnutia v západogruzínskom Zugdidi, protestujúcich proti manipulácii nedeľných parlamentných volieb. K útoku došlo v predvečer novej vlny demonštrácií ohlásenej na víkend, ktorá môže spôsobiť Ševardnadzeho pád.
K streľbe došlo asi 15 minút pred príchodom vodcu Národného hnutia Michaila Saakašviliho. Ozbrojenci oblečení do civilu nakoniec vypálili dávku k nohám demonštrantov, do vzduchu a vlajky Národného hnutia a utiekli. Policajti stojaci obďaleč nezakročili, píše agentúra AFP. Niekoľko osôb utrpelo zranenia.
Na demonštrácii sa zúčastnilo niekoľko stoviek osôb, ktoré požadovali vyhlásenie opozície za víťaza nedeľňajších parlamentných volieb. Míting v Zugdidi napriek streľbe pokračoval, dokonca sa zvýšil počet jeho účastníkov. Saakašvili, bývalý minister spravodlivosti s diplomom z americkej univerzity, už na ňom nevystúpil, píše agentúra AFP.
Opoziční politici odmietajú uznať oficiálne výsledky vyhlasované volebnou komisiou. Podporili ich medzinárodní pozorovatelia, ktorí priniesli správy o mnohých porušeniach volebných pravidiel. „Nemienime ísť do parlamentu, čo si ľudia nezvolili,“ povedala pre BBC Nino Burjanadzeová z Demokratického bloku. „Voľby nie sú platné. Úrady zabránili tisíckam ľudí hlasovať,“ dodala.
Podľa oficiálnych výsledkov doteraz tesne viedla Ševardnadzeho vládna strana. Posledné výsledky však prekvapivo vyniesli na prvú priečku menej známu regionálnu Stranu obrody. Tá predstihla ostatné zoskupenia po tom, čo komisia sčítala hlasy zo separatistického regiónu Adžaria, enklávy na pobreží Čierneho mora. Čísla dokazujúce úspech Strany obrody však nekorešpondujú s volebnými odhadmi nezávislých organizácií. Šéf strany Aslan Abašidze v televízii vyslovil podporu prezidentovi Eduardovi Ševarnadzemu v boji proti opozícii. Gruzínskej opozícii sa pred voľbami podarilo do istej miery zjednotiť - so Stranou obrody, ale dohodu nedosiahli. Aj keď má totiž Abašidze veľmi zlé vzťahy s prezidentom Ševarnadzem, jeho vzťahy s lídrami ostatných opozičných strán sú ešte oveľa horšie.
Gorbačovovho spolupracovníka Ševardnadzeho ešte pred desiatimi rokmi považovali za reformátora v krajine, ktorou po rozpade Sovietskeho zväzu prešla občianska vojna. Dnes sa tento sedemdesiatnik snaží udržať moc v parlamente, aby si zabezpečil prezidentské kreslá aj po uplynutí jeho funkčného obdobia v roku 2005.
(zo, čtk)